Eray Ergeç’e görev verenleri çok ‘geç’ olmadan inceleyin!

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk farkıydı Küllerinden doğan genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı için Karadeniz gemisi dünyanın ilk ‘Yüzen Fuarı’ haline getirildi. Gemide memleketin ürünleri, ekonomiden sanata oldukca kıymetli adları, milletvekilleri, hatta Riyaset-i Cumhur Orkestrası bile vardı.

12 Avrupa ülkesinin 16 limanına meydana getirilen Türkiye’nin tanıtım seferi tarihin tozlu rafları arasından çıkarılıp 2006 senesinde belgesel film oldu Karadeniz: Seyr-i Türkiye

Müthiş belgeselin gizli saklı bir kahramanı vardı. Hollanda’da bu belgeseli çeken prodüksiyon şirketinde araştırmacı olarak çalışan Eray Ergeç! Onun, gazete ve arşivleri tararken 1926 senesinde Hollanda’ya gelen bir Türk sergi gemisinin haberini görmesiyle başladı her şey!

1969’da Ankara’dan Rotterdam’a işçi olarak giden babasının yanına 4 yaşlarındayken gelen, burada yüksek eğitimini tamamlayan, Hollanda PTT’sinde Azınlıklar Pazarlama Müdürü olan, çifte yurttaş Eray Ergeç Türkiye Cumhuriyeti’nin 75’inci yılı şerefine, Hollanda posta pullarına ve telefon kartlarına Mustafa Kemal Atatürk fotoğrafı koyduran isimdi Telefon kartlarını kullananlar, başlangıçta kısa bir Mustafa Kemal Atatürk anlatısı duyuyordu!

Ergeç, Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400’üncü senesinde, iki ülkede mühim etkinlikler organize etti. Hollanda bizlere asla benzemediği için liyakat önemliydi. Kıymetli olan kişiler, ülkeye yararlı olacakları alanlara çağrı edilirdi. Hollanda hükümeti Ergeç’e Hollanda’nın Ankara Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği görevini önerdi!

Görevi 5 senedir seve seve icra eden Ergeç’in son son güzelliği ise Türk Lalesi oldu. Hollanda’nın sembolü lalenin, aslına bakarsak Türkiye’den kazanılmış bir çiçek türü bulunduğunu hükümetine kabul ettirdi.

Ben kendisini tanımam. Yazılarını takip ettiğim kıymetli bir isim, adı Hollanda ile özdeşleşmiş olan gazeteci İlhan Karaçay’dan öğrendim yaşamıyla ilgili bilgileri.

Bizlere adamlar yapıyor kardeşim dedirten yalnız Ergeç değil. Hollanda Hükümeti’nin geçenlerde Ankara’ya Büyükelçi atadığı ve Eylül ayında göreve başlamış olacak Joep Wijnands örneğin, sonucu öğrenir öğrenmez neler yapmış oldu dersiniz?

Ilkin HOTİAD’a gitti! Hollanda Türk İşadamları Derneği’ne Başkan ve üyelerle görüştü Türkiye ile ilgili bilgiler topladı. Sonrasında? Türkçe dersleri almaya başladı!

***

Peki ya bizde iyi mi yürütülüyor bu işler

AKP vekili Aşkın Asan Cakarta’ya, AKP vekili Abdülkadir Önen Pekin’e, AKP vekili Murat Mercan Washington’a, AKP vekili Şaban Dişli Lahey’e, AKP vekili ve eski bakanı Egemen Bağış Prag’a, AKP vekili Cahit Bağcı Bakü’ye, Saray danışmanı Lütfullah Göktaş Vatikan’a, AKP vekili Merve Kavakçı Kuala Lumpur’a, AKP’nin eski bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ablası Ayşe Hilal Sayan Koytak Kuveyt’e, İstanbul Esenler belediye başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun kardeşi Mehmet Mustafa Göksu Doha’ya, AKP vekili Edibe Sözen’in hususi kalem müdürü Rahmi Göktaş’ın eşi Mahinur Özdemir Cezayir’e büyükelçi, Soma’da madenci tekmeleyen Cumhurbaşkanı hususi kalem müdür yardımcısı Yusuf Yerkel iktisat eğitimi olmasa da Frankfurt’a tecim ateşesi yapılarak!

Bunların üzerine son bir tüy dikildi.

Bulunmaz Hint kumaşı, Kuala Lumpur büyükelçisi Merve Kavakçı’ya bir mühim vazife daha verildi! Dışişleri Bakanlığı Dış Siyaset Danışma Kurulu üyeliği

***

Ahbap çavuşluk aranmadığında ne oluyor derseniz!

2022 yılının ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen Internasyonal Direkt Yatırım tablosunda memleketimize en fazla yatırım icra eden ülke 590 milyon dolar ile Hollanda olmuş, derim

AKP vekili Şaban Dişli’yi Hollanda’ya Lahey büyükelçisi olarak atayanlar sırıtarak, ‘ne güzel işte Türkiye’ye yarım milyar dolar girmiş’ diyecek.

Ben de onlara şu yanıtı vereceğim o vakit Bizim Tecim Bakanlığı Hollanda’nın ticaretini şu şekilde tanım ediyor: Hollanda’nın tecim yapısı dünyanın en uygun fiyat ve kalitedeki ürünlerini tedarik edip, üretimin düşük talebin yüksek olduğu ülkelere pazarlamak şeklindedir!

Doğrusu adamlar bir koyup bizlerden kaç kazanacak acaba, var mı bi hesabınız?

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.