Enflasyon yüzde 80 ile zirve yapabilir

Yıl sonunda baz tesiri dolayısıyla düşmesi beklenen enflasyonda mart itibarıyla yüzde 61.14’e ulaşılırken, Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Ne yaptığımızı biliyoruz” açıklamalarına karşılık zirve tahminleri yüzde 80’lere kadar ulaşıyor. Türkiye’nin iç dinamikleri haricinde Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklı riskler, enflasyon tahminlerini de yukarı taşırken, senenin mühim bir bölümünde ortalamaların yüzde 45-60 içinde kalması planlanıyor.

ÜFE’DE REKOR

Son iki yılda asimetrik bir yükseliş kaydedilen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde (Yİ-ÜFE) pandeminin Türkiye’deki başlangıcı olan 2020 Mart ayında yüzde 8.50 olan oran 2021 Mart ayında yüzde 31.20’ye ulaşırken, 2022 Mart ayında ise yüzde 114.97 ile bir rekora imza atmıştı. Üretici maliyetlerindeki bu rekorların gelecek aylarda da tüketiciye yansıması ile açıklanacak nisan verisinde yeni bir üstün dereceli tazelenmesi planlanıyor. QNB Finansbank yayınladığı tahminlerinde “Senelik tüketici enflasyonu mart ayında yüzde 61.1’e çıktı. Manşet enflasyonun kasım ayına kadar yükselişini sürdürerek yüzde 80 civarına ulaştıktan sonrasında, baz tesiri ile seneyi yüzde 60 civarında tamamlayacağını tahmin ediyoruz” öngörüsü yapılmış oldu.

SIKINTILAR SÜREBİLİR

Kur geçişkenliği, küresel emtia fiyatlarındaki yükseliş, ortodoks olmayan siyaset kararları ve zayıf para biriminin enflasyonu tetiklediğine dikkat çekilen JP Morgan raporunda ise “Küresel emtia tutarları yüksek seyrini koruyabilir ve tedarik zincirinde sıkıntılar devam edebilir. Enflasyonun yılsonuna kadar yüzde 65 civarında seyretmesini bekliyoruz” değerlendirmesi yapılmış oldu.

Savaşım yaklaşımı yanlış

Yıla dair ekonomik değerlendirmelerin yer almış olduğu TÜSİAD raporunda enflasyonda kalıcı düşüşü dizayn edecek politikaların uygulanmadığı belirtilerek, “Enflasyonla savaşım tarafında da ‘kur geçişkenliği biterse enflasyon düşer’ kapsamında çok da fazla doğru olmayan bir yaklaşım mevcut. Senenin mühim bir kısmında senelik enflasyonun %60-70 bandında seyredeceğini, yıl sonunda ise baz tesiri ile %45’lerde kapatacağını hesaplıyoruz” denildi. Raporda yakın vadede TCMB politikalarının yarattığı belirsizliğe ek olarak Rusya-Ukrayna Savaşı’nın emtia tutarları üstündeki tesirinin enflasyon görünümünü bir kere daha bozduğuna dikkat çekildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.