Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? Nisan ayı enflasyon oranı beklentisi ne?

İktidar temsilcilerinden devamlı değişen enflasyon tahminleri gelirken Merkez Bankası da (TCMB) yılsonu enflasyon beklentisini her seferinde güncelliyor. Bu sırada enflasyon üstün dereceli üzerine üstün dereceli kırarken ekonomistlere nazaran nisan ayı enflasyonu ise 20 senenin yeni zirvesine çıkabilir.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Nisan ayı enflasyon TÜİK tarafınca 5 Mayıs 2022 Perşembe günü duyurulacak. Saat 10:00da verilerin açıklanması umut ediliyor.

NİSAN ENFLASYON ORANI BEKLENTİSİ NE?

Reuters’ın 14 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette Nisan ayı için senelik enflasyon tahminleri %64.2 ila %70.85 içinde değişiyor. TÜFE son olarak Şubat 2002 döneminde %73.1 artış kaydetmişti. Aylık enflasyonun ise %6 seviyesinde gerçekleşmesi umut ediliyor, tahminler %3.5 ila %7.8 bandında içeriyor.

Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle artan emtia fiyatlarının ekonomiye tesirini yansıtır şekilde, Merkez Bankası (TCMB) senenin ikinci enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini neredeyse iki katına çıkararak 2022 sonu enflasyon orta nokta tahminini %42.8 olarak belirledi. Enflasyon raporunda TCMB tarafınca paylaşılan grafiklere nazaran enflasyonun zirveyi bu yıl ortalama %70 seviyelerinde görmesi arkasından düşüşe geçmesi umut ediliyor. Kavcıoğlu da Mayıs ayı arkasından enflasyonda düşüş başlayacağını belirtti. Mart ayında senelik enflasyon TL’deki birikimli kıymet kaybının etkisiyle besin ve ulaştırma kalemleri öncülüğünde beklentilerin de üstünde %61.14’e yükselmişti. Ankette yıl sonu enflasyon tahminlerinin medyanı %52 olarak gerçekleşti. Hükümet düşük faiz ile üretim ve ihracatı destekleyen bir iktisat programı uygulayarak kronik cari açığı fazlaya çevirdikten sonrasında enflasyon ile savaşım etmeyi hedefliyor. Fakat Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yükselen enerji faturası ve döviz getirici gezim sektörü riskleri Türkiye’nin programını tehlikeye sokabilir. Enflasyonun hanehalkı bütçesine tesirini azaltmak için hükümet temel gıdalarda katma kıymet vergisi indirimi uygulamış, belirli tüketici gruplarının enerji faturalarının bir kısmına destek açıklamıştı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ankara’da hesaplanan besin enflasyonunun KDV indirimine karşın Nisan’da bundan önceki aya nazaran %8.02 arttığını; dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının ise ilk kez 17,000 TL’yi aştığını deklare etti.

BİR MİKTAR GERİLER

5 Mayısta açıklanacak enflasyonunun enerji ve besin fiyatlarının etkisiyle 20 senenin yeni rekorunu kırarak yüzde 68e çıkması beklenirken iktidar temsilcileri ise zirveye tırmanan enflasyona ilişkin kafa karıştırıcı mesajlar veriyor. Merkez Bankas (TCMB) yıl sonu enflasyon hedefini 19 puan artırarak yüzde 42.8 olarak deklare etti. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise ilkin 2021 yılsonunda enflasyonun ocakta pik yapacağını, hemen sonra yazları düşüşe geçeceğini, son olarak da “Enflasyonu konuşmaya devam edeceğiz” diyerek aralıktan sonrasında düşmeye başlayacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise önceki gün Arabistan dönüşü enflasyonun mayıstan sonrasında düşmeye başlayacağını söyleyerek, ‘yıl sonuna doğru daha pozitif yönde istikamette neticeleneceğini deklare etti. Reutersın anketine nazaran ekonomistler, yüksek enflasyonun mayıstan itibaren bir miktar gerilemeye başlasa da enflasyonun yılı yüzde 52 ile tamamlayacağını öngörüyor. Nisan ayı için senelik enflasyon tahminleri %64.2 ile %70.85 içinde değişen ekonomistlerin tahmini aylık enflasyon için ise yüzde 6.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.