Enflasyon farkını ben de alacak mıyım?

4/a (SSK) kapsamında sigortalıyım. 15 Mayıs 2022 zamanı itibarıyla emekliye ayrıldım. Temmuz 2022’de verilecek olan enflasyon farkını ben de alacak mıyım? Faik

Enflasyon farkı, memurlar ile işyar emeklilerine toplu sözleşme gereği meydana getirilen altışar aylık zammın, zammın geçerli olduğu döneme ilişkin gerçekleşen enflasyonun altında kalması halinde işyar ve işyar emeklilerine veriliyor.

Mesela, işyar ve işyar emekli aylıklarına 2022 yılının Ocak-Haziran dönemine ilişkin ilk altı aylık dönem için yüzde 7.5 ve 2021 Temmuz-Aralık döneminde ortaya çıkan enflasyona gore yüzde 23.45 oranında enflasyon farkı zammı yapılmış oldu. Ocak-Haziran 2022 döneminde tüketici enflasyonunun yüzde 40 oranında gerçekleşmesi durumunda, temmuz-aralık dönemine ilişkin olarak toplu sözleşme gereği yapılacak zamdan ayrı olarak yüzde 32.5 enflasyon farkı verilecek.

SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ise her senenin ocak ve temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak suretiyle, bundan önceki altı aylık döneme gore tüketici enflasyonu oranında artırılıyor.

Bu bağlamda, Temmuz 2022’de emekli aylığınız, Ocak-Haziran 2022 dönemine ilişkin olarak gerçekleşecek tüketici enflasyonu oranında artacak. Ocak-Haziran 2022 döneminde tüketici enflasyonunun yüzde 40 oranında gerçekleşmesi durumunda, emekli aylığınıza yüzde 40 oranında zam alacaksınız.

7.000 günü tamamlayınca tazminata hak kazanır mıyım?

1979 Mart doğumluyum. Sigorta başlangıcım 2005 Eylül. 7.000 prim günümü doldurmama 1.975 gün var. 25 yıl için ise 8 yıl. 5.5 yıl sonrasında 7.000 günümü doldurursam kıdem tazminatına hak kazanır mıyım? B.U.

1475 sayılı (eski) İş Kanunu’nun halen yürürlükte olan kıdem tazminatına ilişkin 14. maddesine gore, emeklilik için ihtiyaç duyulan yaş dışındaki (sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı) şartlarını sağlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanıyor.

Bu bağlamda, sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 tarihleri içinde olanlar, 7.000 prim gününü tamamladıklarında ya da 4.500 prim günüyle 25 senelik sigortalılık süresini doldurduklarında yaş dışındaki emeklilik şartlarını elde etmiş oluyorlar. Buna gore de 7.000 prim gününü tamamlayan ya da 4.500 prim günüyle 25 yılık sigortalılık süresini dolduran, kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılabiliyor.

Siz de 7.000 prim gününü tamamladığınızda kıdem tazminatına hak kazanarak kendi isteğinizle işten ayrılabilirsiniz.

İşten ayrılsam tazminat alabilir miyim?

Emekli oldum, 13 senedir ayrı bir şirkette çalışıyorum. İşten ayrılsam tazminat alabilir miyim? A.G.
4857 sayılı İş Kanunu’nun 24. maddesinde, iş sözleşmesinin çalışan tarafınca feshinde haklı sebepler olarak sayılan sıhhat sebepleri, terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri ile zorlayıcı sebeplerden birine bağlı olmaksızın işten ayrıldığınızda kıdem tazminatına hak kazanamazsınız. Emekli oldum, 13 senedir ayrı bir şirkette çalışıyorum. İşten ayrılsam tazminat alabilir miyim? A.G.
4857 sayılı İş Kanunu’nun 24. maddesinde, iş sözleşmesinin çalışan tarafınca feshinde haklı sebepler olarak sayılan sıhhat sebepleri, terbiye ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri ile zorlayıcı sebeplerden birine bağlı olmaksızın işten ayrıldığınızda kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir