Enflasyon 20 yılın zirvesini görebilir

İktidar temsilcilerinden devamlı değişen enflasyon tahminleri gelirken Merkez Bankası da (TCMB) yılsonu enflasyon beklentisini her seferinde güncelliyor. Bu sırada enflasyon üstün dereceli üzerine üstün dereceli kırarken ekonomistlere gore nisan ayı enflasyonu ise 20 senenin yeni zirvesine çıkabilir.

BİR MİKTAR GERİLER

5 Mayıs’ta açıklanacak enflasyonunun enerji ve besin fiyatlarının etkisiyle 20 senenin yeni rekorunu kırarak yüzde 68’e çıkması beklenirken iktidar temsilcileri ise zirveye tırmanan enflasyona ilişkin kafa karıştırıcı mesajlar veriyor. Merkez Bankas (TCMB) yıl sonu enflasyon hedefini 19 puan artırarak yüzde 42.8 olarak deklare etti. Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ise ilkin 2021 yılsonunda enflasyonun ocakta pik yapacağını, sonrasında yazları düşüşe geçeceğini, son olarak da “Enflasyonu konuşmaya devam edeceğiz” diyerek aralıktan sonrasında düşmeye başlayacağını söylemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise önceki gün Arabistan dönüşü enflasyonun mayıstan sonrasında düşmeye başlayacağını söyleyerek, ‘yıl sonuna doğru daha pozitif yönde istikamette neticeleneceğini’ deklare etti. Reuters’ın anketine gore ekonomistler, yüksek enflasyonun mayıstan itibaren bir miktar gerilemeye başlasa da enflasyonun yılı yüzde 52 ile tamamlayacağını öngörüyor. Nisan ayı için senelik enflasyon tahminleri %64.2 ile %70.85 içinde değişen ekonomistlerin tahmini aylık enflasyon için ise yüzde 6.

İstanbul’un enflasyonu yüzde 80’e dayandı

İstanbul’da yaşam pahalılığı her geçen gün katlanıyor. İstanbul Tecim Odası (İTO) verilerine gore nisanda önceki aya gore perakende fiyatlar yüzde 11.36, toptan fiyatlar ise yüzde 5.33 arttı. Nisan 2021’e gore bu senenin aynı döneminde yaşanmış olan fiyat değişimlerini gösteren “bundan önceki senenin aynı ayına gore değişiklik oranı” İTO’nun 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yüzde 79.97, Toptan Eşya Tutarları İndeksi’nde de yüzde 73.21 oldu. Nisanda perakende fiyatlarda bundan önceki aya gore giyimde yüzde 29.82, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 23.95, gıdada 11.49, konut harcamalarında yüzde 10.19 artış gerçekleşti. Eğitim ve eğlence harcamaları yüzde 3.02, sıhhat ve kişisel bakım harcamaları yüzde 2.80 arttı.

İktidarın planları suya düşebilir

TCMB, son olarak Şubat 2002’de yüzde 73.1 artış kaydeden enflasyonun zirveyi bu yıl ortalama yüzde 70 seviyelerinde görmesinin arkasından düşüşe geçmesi öngörüsünde. Hükümet düşük faiz ile üretim ve ihracatı destekleyen bir iktisat programı uygulayarak cari açığı fazlaya çevirdikten sonrasında enflasyon ile savaşım etmeyi hedefliyor sadece enerji krizi ve turizmdeki riskler AKP iktidarının planlarını suya düşürebilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir