Enerji maliyetleri cari açığı 38 milyar dolara taşır

Zamanı üstün dereceli seviyelere ulaşan enerji ithalatının tecim açığında sert büyümeye yol açması ile beraber cari açığın da katlanarak artacağı ifade ediliyor. Reuters’ın toplam 13 kurumun iştirakı ile gerçekleştirdiği ankette şubat ayı için cari açık tahminleri 4.7 milyar dolar ile 6.2 milyar dolar bandında içeriyor. Şubat ayında averaj 5.5 milyar dolarlık cari açık planlanıyor.

FAZLA BEKLENİYORDU

Reuters anketinde 2022 yılına ilişkin beklenti ise bundan önceki anketteki 29 milyar dolardan 38.25 milyar dolara revize edildi. Hükümet Rusya işgali öncesi 2022’de cari fazla öngörüyordu. Cari açık ocak ayında enerji maliyetlerindeki üstün dereceli artış öncülüğünde 7.1 milyar dolara yükselerek son dört senenin zirve seviyesine ulaşmıştı.

Dış tecim açığındaki gelişme de devam ediyor. Türkiye’nin şubat ayında tecim açığı 7.77 milyar dolarlık enerji ithalatı sebebiyle geçen yıla oranla yüzde 135.5 artarak 7.88 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

DÜŞÜK FAİZ POLİTİKASI

Geçen yıl 14.9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen cari açığı daraltmak ve fazlaya geçmek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomik planının başlıca hedefleri içinde içeriyor. Bu plan bununla beraber faiz oranlarını düşük tutarak gelişme, istihdam, ihracat ve yatırımları artırmayı hedefliyor.

Gezim gelirlerindeki yitik baskı oluşturacak

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin arkasından sert yükselen petrol, doğalgaz ve hububat fiyatlarının Türkiye’nin cari açığını daha da büyütmesi planlanıyor. Türkiye’ye gelen turistlerin başlıca deposu olan iki ülke arasındaki cenk sebebiyle gezim gelirlerindeki risklerin de cari denge üstünde ek baskı oluşturması öngörülüyor. Enerji piyasalarında atılan adımlar ve Çin’deki coronavirüs önlemleri petrol fiyatlarındaki Ukrayna kaynaklı yukarı baskıyı zayıflatsa da enerji tutarları geçen yıla bakılırsa belirgin
şekilde yukarıda kalıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.