Enerji fiyatları Türkiye’yi zorluyor – Son dakika ekonomi haberleri – Sözcü

Türkiye’nin son günlerdeki enerji fiyat artışlarıyla faturası daha da kabarıyor. Dün brent petrol fiyatı Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlamış olan süreçte en yüksek düzey olan 119 dolara oldukça yaklaştı ve 118 doları kontrol etti.

Enerji fiyatları Türkiye’yi zorluyor

Dünya genelinde artan enerji tutarları, Türkiye benzer biçimde petrol ve doğalgaz ithalatına bağımlı ülkeleri derinden etkiliyor. Bu senenin ilk 4 ayında enerji ithalatına yüzde 173.1 artışla 32.7 milyar dolar ödeyen Türkiye’nin son günlerdeki enerji fiyat artışlarıyla faturası daha da kabarıyor. Dün brent petrol fiyatı Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlamış olan süreçte en yüksek düzey olan 119 dolara oldukça yaklaştı ve 118 doları kontrol etti. Bu durumda Türkiye’nin aylık enerji faturasının da rekora gidebileceği ifade ediliyor.

ABD STOKLARI DA ETKİLEDİ

Türkiye enerji ithalatına bu senenin ocak ayında 8.8 milyar dolar, şubat ayında da 7.7 milyar dolar ödemişti. Mart ayında ithalat faturası 8.4 milyar dolar olurken, nisanda 7.7 milyar doları görmüş oldu. Bir tek nisan ayındaki artış oranı bundan önceki senenin aynı ayına gore yüzde 134.1 oldu.

Rusya-Ukrayna savaşı haricinde fiyatlardaki yükselişte, ABD’nin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta beklenenden fazla azalması etkili oldu. ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 1 milyon varil (yüzde 0.2) azalarak 419 milyon 800 bin varile gerilediğini deklare etti. Piyasa beklentisi stokların ortalama 690 bin varil azalacağı yönündeydi.

Avrupa’nın tavrı fiyatlarda belirli rol oynayacak

Petrolde arz daralması endişelerinde Avrupa Birliği’nin (AB) açıklamaları etkili oldu. AB ülkelerinin liderlerinin gelecek hafta yapacakları görüşmede, Rusya’dan ithal edilen petrolün durdurulması kararının ele alınacağı ifade edilmişti. AB’nin hazırladığı yeni yaptırım paketinde Rusya’dan alınacak ham petrolün 6 ay içinde sonlandırılması öngörülüyor. Macaristan ise bu yaptırımlara katılmadığını açıklamıştı.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir