En ucuz sigara 40 liraya koşuyor

Senenin başından bu yana yüzde 50 civarında zamlanan sigara ve alkollü içkilere aslolan büyük zam temmuzda yağacak. Enflasyondaki muhteşem tırmanış temmuzda hem içki hem de sigara üstündeki ÖTV’ye otomatik zam olarak yansıyacak. Saray indirim yetkisini kullanmazsa bugün 22 liraya satılan en ucuz sigara 1 Temmuz’dan itibaren 40 liraya, litrelik rakı da 390 liradan 570 liraya fırlayacak.

ZAM OLUP YAĞACAK

İktidara geldiği günden bu yana uyguladığı ağır vergi politikalarıyla içki ve sigarayı bütçenin en mühim finansman kaynağına dönüştüren hükümet, bu ürünlerin üstündeki Hususi Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) her 6 ayda bir ÜFE (Üretici Tutarları Endeksi) oranında otomatik zam yapıyor. İçki ve sigaranın ÖTV’sine ocak ayında yüzde 47.40 zam yapılmış oldu. Bu zam fiyatların yüzde 50’ye varan oranlarda artmasına yol açtı. Şimdi oldukça daha ağır tablo temmuzda yaşanacak.

Hemen hemen 4 aylık dönemde ÜFE yüzde 39.23’e ulaştı. Bu hızla giderse 6 ayda yüzde 60-70 bandına ulaşacak ÜFE içki ve sigaraya zam olup yağacak. Hesaplamalara bakılırsa en ucuz sigara, ÜFE’nin yüzde 60’a çıkması halinde 37 lira, yüzde 70’e çıkması halinde 40 lira olacak. En pahalı sigara da 51 lirayı görecek.

Sonucu cumhurbaşkanı verecek

Her senenin ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen otomatik ÖTV zammının uygulanıp uygulanmayacağına Cumhurbaşkanı karar veriyor. ÜFE zammını düşük tutma ya da tümden iptal etme yetkisi bulunan Cumhurbaşkanının bu temmuzda ne yönde karar vereceği merakla umut ediliyor. ÜFE’nin aynı şekilde fiyatlara yansıtılması halinde kaçağın ve insan ölümlerinin artmasından kaygı ediliyor. Sigara ve içki zamları enflasyonu da tetikliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.