Emine’yi öldüren eşine ‘iyi halden’ müebbet hapis

Emine Yanıkoğlu, ailesinin karşı çıkmasına karşın 17 yaşlarında evlendirilmiş olduğu Soner Yanıkoğlunun kendisine sertlik uyguladığı nedeni öne sürülerek evi terk edip, babaevine döndü.

Soner Yanıkoğlu da geçen yıl 30 Temmuzda, eşini geri götürmek için kayınpederinin evine gitti. Emine Yanıkoğlu, eve dönmeyeceğini söyleyerek, eşinden eşyalarını getirmesini istedi.

Yanıkoğlu, eşyaları getirme bahanesiyle yine döndüğü kayınpederinin evinde çantadan çıkardığı pompalı tüfekle ateş ederek, eşini öldürdü. Polis tarafınca gözaltına alınan Yanıkoğlu, sevk edilmiş olduğu adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANDI

Sanık Soner Yanıkoğlunun Ankara 37nci Ağır Ceza Mahkemesinde tasarlayarak eşi kasten öldürme suçundan tutuklu yargılanmasına devam edildi.

Sanık Yanıkoğlu, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile cezaevinden katıldı. Emine Yanıkoğlunun babası Temel Durgar, anası Şencan Durgar ile taraf avukatları ise salonda hazır bulunmuş oldu. Mahkeme de son savunmasını meydana getiren Soner Yanıkoğlu, Öldürme benzer biçimde bir niyetim yoktu. Niyetim öldürmek olsa ilk eve gittiğimde yanımda tabanca olurdu. Silahı arkadaşıma satmak için yanıma almıştım. Rahmetli eşim ağır küfürler etti. Bu benim kanıma ve erkeklik gururuma dokundu, pişmanım dedi.

SAVCI AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTEDİ

Avukat beyanlarının arkasından savcı, Soner Yanıkoğlunun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yanıkoğluna iyi hal indirimi uygulayarak müebbet hapis cezası verdi. Hükümle beraber tutukluluğun devamına karar verildi.

ÜST MAHKEMEYE BAŞVURU YAPACAĞIZ

Duruşma sonrası Emine Yanıkoğlunun ailesinin avukatı Semih Kemal Coşan izahat yapmış oldu. Coşan, hanım cinayetlerinin ve hanıma şiddetin önüne geçilmesi için devamlı sanıklar aleyhine ağır cezalar verilmesini istediklerini belirterek şunları söylemiş oldu;

Mahkemece takdiri indirim uygulaması bu çabalarımıza darbe vurmaktadır. Bu tür indirimler gerek cemiyet vicdanında gerekse müştekiler nezdinde adalete itimatı sarsmaktadır. Mahkeme hanım cinayetlerine alelade bir dava gözü ile bakıp kendi takdiri ile bu şekilde indirimler uygulamaya devam ederse birçok hanım derneği kuruluşu ve avukatın çabaları sonuçsuz kalacaktır. Mahkemenin sanık lehine uyguladığı bu takdiri indirimi kabul etmemiz mümkün değildir. Üst mahkemeye müracaat yapacağız (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir