Emine Erdoğan’dan dayanışma ve barış çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın eşi Emine Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiyin eşi Olena Zelenskiye video bildiri gönderdi.

Türk halkının içten sevgi ve saygılarını ileten Erdoğan, Ukraynaya yönelik saldırılardan dolayı büyük bir üzüntü içinde bulunduğunu belirterek şunları söylemiş oldu:

* Türkiye olarak gelişimleri yakından takip ediyoruz. Ukraynanın güzel insanları, Türk halkının dualarındadır. Allahtan, en kısa zamanda sulh ortamına kavuşmanızı ve tek bir canın dahi incinmemesini niyaz ediyoruz.

* Senelerdir dünyanın birçok yerinde devam eden cenk ve çatışmaları durdurmak gayreti içindeyken, şimdi Ukraynanın aynı deneyimden geçiyor olması, söndürmek istediğimiz ateşi daha da alevlendirdi.

Erdoğan, tarihin yeteri kadar cenk ve gözyaşıyla dolu bulunduğunu ve savaşın acı sonuçlarının hepimiz tarafınca bilindiğini aktardı. Türkiyenin, savaştan firar etmiş milyonların ev sahibi bulunduğunu dile getiren Erdoğan, 2011de süregelen Suriye iç savaşından kaçıp Türkiyeye sığınan ortalama 3,7 milyon Suriyelinin konuk edildiğini hatırlattı.

İNSANLIK GELDİĞİ NOKTADA SON DERECE YORGUN

Erdoğan, sözlerine şu şekilde devam etti:

* Senelerdir topraklarımızda hayata tutunmaya çalışan nice insanoğlunun mücadelesine tanık olduk. Ne kalplerde oluşturulan yaralar kapanıyor ne de memleket hasreti diniyor. Tüm bu acıya karşın, dünyanın göç yollarına yeni güzergahlar eklenmeye devam ediyor. Ve maalesef o yollar yeni başlangıçlara değil, bir geçmişin kayboluşuna varıyor.

* Birinci elden bir tecrübeyle biliyoruz ki en kırılgan grubu oluşturan hanım ve çocuklar, savaşlardan orantısız şekilde etkileniyorlar. Evlatların isminin, ölüm haberlerinde geçmiş olduğu bir dünyada hiçbirimiz mutlu ve rahat olamayız. Ben de bir karı, bir anne hem anneanne hem de babaanne olarak, tarifsiz bir üzüntü içindeyim.

* Buradan tüm dünyaya seslenmek isterim, halihazırda devam eden savaşları durdurmamız gerekirken, gelin yeni bir harbe daha izin vermeyelim. İnsanlık geldiği noktada son aşama yorgundur. Ülkelerin çatışmalarla değil, dış ilişkiler ile sorunların üstesinden gelmesini temenni ediyorum.

TÜM DÜNYAYI SAVAŞA HAYIR, BARIŞA EVET DEMEYE DAVET EDİYORUM

Internasyonal topluma seslenen Emine Erdoğan, şu şekilde konuştu:

* Internasyonal toplumun Ukrayna için sergilediği örnek dayanışma, dil, din ve ırk fark etmeksizin tüm mazlum halklar için geçerli olmalıdır. Dünyanın tüm hanım ve evlatları aynı insanlık ailesinin mensubudur. O yüzden, nerede bir cenk var ise, barışı tesis etmek için aynı kuvvetli refleksin gösterilmesini temenni ediyorum.

* Çocuklar yalnızca gökyüzüne yükselen balonları seyretmek için başlarını kaldırsın, üstlerine yağan bombalara bakmak için değil. Tüm dünyayı harbe hayır, barışa evet demeye çağrı ediyorum. Şahsınızı ve Ukrayna halkını en kalbi duygularla selamlıyorum.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.