Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesi’ni ziyaret etti

NATO Muhteşem Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesine katılmak suretiyle Belçikanın başkenti Brüksele gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana birlikte rol alan eşi Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesini ziyaret etti.

Emine Erdoğanı kütüphaneye gelişinde Türkiyenin NATO Sürekli Temsilcisi Basat Öztürkün eşi Şule Öztürk, Kraliyet Kütüphanesi Operasyonel Direktörü Sophie Vandepontseele ile kütüphane içindeki Burgonya Dükleri Koleksiyonunun yer almış olduğu bölümün küratörü Ann Kelders karşıladı.

Kelders, kütüphane gezisi esnasında Erdoğana, devrin en iyi el yazması eserlerinin yer almış olduğu Burgonya Dükleri Sergisine ilişkin informasyon verdi.

Emine Erdoğan, ondan sonra Türk ve Osmanlı eserlerinin yer almış olduğu Ender Eserler bölümünü gezerek yetkililerden informasyon aldı.

2. MAHMUDUN BELÇİKANIN TANINMASI EMRİ

Emine Erdoğan, Belçika Kraliyet Kütüphanesine, aslı Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığında muhafaza edilen, Osmanlı Devletinin Belçikayı tanıma belgesinin replikasını armağan etti.

Osmanlı padişahı 2. Mahmudun el yazısı ile yazıya döktüğü emrin yer almış olduğu belge için Emine Erdoğana teşekkür eden kütüphane yetkilileri, belgeyi kütüphanenin en güzide yerinde sergileyeceklerini söylemiş oldu.

Sultan 2. Mahmudun Osmanlı vezirine hitaben yazıya döktüğü emirde, Vezirim. Gönderdiğin yazı ve çeviri görülmüş ve mevzusu malumum olmuştur. Bu meselede bir şeyi onaylama etmek başka, antlaşma yapmak başkadır. Bilhassa Belçika hükümetinin onaylama mevzusu beşinci derecede olduğundan görüşülüp onaylandığı şeklinde onaylama edildiğine dair bir tane resmi yazı örneği bana gönderilip arz edildikten sonrasında Belçika elçisine gönderilsin ifadeleri içeriyor.

Belçika Kraliyet Kütüphanesine ek olarak Emine Erdoğan tarafınca Türk Mutfağı kitabı armağan edildi, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi tarafınca bazıları el yazması 70 kitap bağışlandı. Emine Erdoğan, kütüphanedeki Türkçe el yazma eserlerin sayısının artırılması ve Türk vatandaşların da yararlanabilmesi için Türkçe sesli rehber uygulamasının hayata geçirilmesini önerdi. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir