Emekli zammı ne zaman belli olacak? Emekli temmuz zammı ne kadar olacak?

Emekliler temmuz ayında enflasyon farkı oranında zam alacak. Hemen hemen Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranları belli olmamasına karşın, şimdiden 24,2 enflasyon farkı oluştu. Gelecek iki ayda enflasyon yüzde 5-6 seviyesinde kalsa dahi 6 aylık TÜFE yüzde 30a çıkacak.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Türkiye İstatistik Kurumu Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) bundan önceki senenin Aralık ayına gore yüzde 31,71 artış gösterdi. Enflasyon hızını kesip önümüzdeki 2 ayda toplam yüzde 5-6 seviyesinde kalsa dahi emeklinin temmuz zammı yüzde 30 olacak. Zam sağanağı sürerse işgören ve emekli maaşlarına yapılacak zam yüzde 35i aşacak.

TEMMUZ ZAMMI YÜZDE 35İ AŞABİLİR

İlk 4 aylık enflasyonun arkasından milyonlarca dar gelirli şimdi mayıs ve haziran aylarını kapsayan enflasyonu bekliyor. Önümüzdeki 2 ayda TÜFE yüzde 6da kalırsa, 6 aylık enflasyon ve temmuz maaş zammı yüzde 30’u aşacak. Muhteşem bir durum yaşanmazsa temmuz zammı yüzde 30un altına düşmeyecek.

Işyar ve işgören emeklileri ocak ayında yüzde 7.5 zam almıştı. 6 aylık enflasyon yüzde 30 gerçekleşirse bu kesime yüzde 22.5lik enflasyon farkı artı yüzde 7 toplu sözleşme zammı verilecek. Öteki emekli aylıklarına ise direkt yüzde 30 zam yapılacak.

Nisan başlangıcında doğalgaz ve elektriğe zam geldi. Akaryakıt zamları da durmak bilmiyor. Bu zamlar enflasyonu yükseltmeye devam edecek. Ramazan ayında tüketim artışı kaynaklı fiyat artışları da umut ediliyor. 6 aylık enflasyon ve maaş zammının yüzde 30u aşmasına kati gözüyle bakılıyor.

ENFLASYON FARKI NE KADAR?

Yüzde 69,97 ile yükselişini sürdüren enflasyon, işgören ve emekliye senenin ilk 6 ayı için verilen yüzde 7.5’lik zammı adeta buğu etti. Milyonlarca işgören ve emeklinin daha şimdiden yüzde 24,2 oranında enflasyon farkı alacağı oluştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.