Elon Musk’ın desteğine Ukrayna’dan teşekkür

Rusyanın Ukrayna saldırıları devam ederken, Ukraynaya bir destek de Elon Musktan geldi. Elon Musk kurucusu olduğu SpaceX şirketinden Ukraynaya Starlink uydu terminalleri yönlendirdi.

Terminallerin pazartesi günü Ukraynaya erişmesi üstüne Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov Twitterdan, bir kamyon dolusu Starlink terminalini gösteren fotoğraf yayınlayarak terminallerin şu anda ülkede olduklarını belirtti ve SpaceX CEOsu Elon Muska teşekkür etti.

Ev tipi çanak antenlere benzeyen terminaller, yüksek süratli internete erişmek için Starlink uydularına bağlanıyor. Standart bir Starlink kitinin fiyatı 499 dolar.

ELON MUSK SÖZÜNÜ TUTTU

Fedorov, cumartesi günü Rus işgali ülkenin web hizmetini kesintiye uğrattığı için Elon Musktan daha çok Starlink istasyonu istemişti. Fedorov, Twitterdan Muska seslenerek şunları yazmıştı:

Sen Marsı kolonileştirmeye çalışırken, Rusya Ukraynayı işgal etmeye çalışıyor! Roketleriniz uzaydan başarı göstermiş bir halde inerken, Rus roketleri Ukrayna sivil halkına saldırıyor! Ukraynaya Starlink istasyonları sağlamanızı rica ediyoruz.

Buna karşılık Musk, Ukraynada Starlink uydu hizmetinin etkinleştirildiğini ve vaat edilen terminallerin yolda bulunduğunu söylemiş oldu.

SpaceX, desteğe gereksinim duyan ülkelere Starlink terminallerini ilk kez teklif etmiyor. Geçen ay bir volkanik patlama sonucunda web erişimi kesilmiş ve Musk, terminalleri Tongaya göndermeyi teklif etmişti. Ve bir SpaceX ekibi Tongaya web erişiminin tekrardan sağlanmasına destek olmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.