Elon Musk Twitter’ı hedef aldı: Yeni bir platform mu kuracak?

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’ı hedef aldı. Musk, toplumsal medya platformunun ifade özgürlüğüne yeterince yer vermediğini belirtti. Musk, paylaşımlarıyla yeni bir platform sinyalleri de verdi.

Elon Musk Twitter’ı hedef aldı: Yeni bir platform mu kuracak?

Toplumsal medyadaki paylaşımlarıyla sık sık gündeme gelen Musk, bu kere da Twitter eleştirileriyle dikkat çekti. Tesla ve SpaceX CEO’su, Twitter’ın demokratik olmadığını ve ifade özgürlüğünün kısıtlı bulunduğunu ima eden paylaşımlar yapmış olup takipçilerine küçük bir anket yapmış oldu.

Musk, yapmış olduğu ankette, Twitter’a meydan okumak için yeni bir toplumsal medya platformunun oluşturulması gerekip gerekmediğini sordu. Tesla CEO’su tweet’lerinde; “Twitter’ın fiili bir kamu şehir meydanı olarak hizmet etmiş olduğu düşünüldüğünde, ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı kalmamak demokrasiyi temelden baltalıyor. Ne yapılmalı?” diye yazdı.
Peşinden da takipçilerini bir ankete yönlendirdi:

“İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasi için esastır.
Twitter’ın bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı olduğuna inanıyor musunuz?”

Musk anketi yayınladıktan derhal sonrasında oy verecek kişileri de “Bu anketin neticeleri mühim olacak. Lütfen dikkatlice oy verin” diye uyardı.

2 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ OY VERDİ

2 milyondan fazla katılımcının yüzde 70’inden birazcık fazlası Musk’ın Twitter anketine ‘hayır’ diye cevap verdi. Musk’ın anketinin neticeleri net bir cevap vermedi. Iştirakçilerin bir çok, Twitter’ın ifade özgürlüğünü korumak için yeterince çaba göstermediği mevzusunda aynı fikir olsa da bazı kullanıcılar hususi bir şirket olarak Twitter’ın içinde ne olduğu uygun görmüş olduğu şekilde yönetme hakkına haiz olduğuna dikkat çekti.

Musk’ın bu paylaşımları teknoloji liderinin yeni bir toplumsal medya platformu kurup kurmayacağına yönelik soruları akıllara getirdi. Hatta Musk’ın yeni platformun logosu olarak bir dogecoin kullanmasını öneren bir kullanıcıya cevap vererek bu fikri beğendiğini belirtmesi de dikkat çekti.

Elon Musk daha Türkiye'ye gelmeden Starlink'e zam yaptı İlginizi Çekebilir Elon Musk daha Türkiye’ye gelmeden Starlink’e zam yapmış oldu Elon Musk, Starship uçuşu için zaman verdi İlginizi Çekebilir Elon Musk, Starship uçuşu için vakit verdi Elon Musk'tan Putin'e sumolu gönderme İlginizi Çekebilir Elon Musk’tan Putin’e sumolu gönderme

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.