Elif Çakal’ın şüpheli ölümüyle ilgili keşif kararı – Sözcü

İstanbul Sultangazi’de cansız bedeni Cebeci Taş Ocakları mevkiinde uçurumda bulunan 15 yaşındaki Elif Çakal’ın ölüme niçin oldukları iddiasıyla 2’si 18 yaşından ufak, 4 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme heyeti, 22 Haziran’da vaka yerinde bulgu yapılmasına karar verdi.

Elif Çakal’ın şüpheli ölümüyle ilgili keşif kararı

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya, tutuksuz sanıklar 22 yaşındaki Gürkan Kalmaz ve 21 yaşındaki Ufuk Bökü ile 16 yaşındaki T.Y. ve 18 yaşındaki S.T. katıldı. Ek olarak şikayetçi sıfatıyla maktul Elif Çakal’ın anası Hacer Çakal, baba Abdulkadir Aydın ve kız kardeşi Şüheda Tekin ile Aile Bakanlığı avukatı Hatice Boz da duruşmada hazır bulunmuş oldu.

YARGILAMA KAPALI YAPILDI

Kabahat tarihinde 18 yaşından ufak olan sanıkların öteki sanıkların dosyasıyla birleştirilmesi sebebiyle çocuğun korunması ihtiyacı sebebi öne sürülerek yargılamanın kapalı yapılmasına karar verildi. Bundan dolayı duruşmaya basın mensupları alınmadı.

Duruşmada, şikayetçi Hacer Çakal sanıklara saldırmaya emek harcaması üstüne salondan çıkarıldı. Duruşmada sanıklar ve suça sürüklenen evlatların savunması Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla kayda alındı.

ELİF ÇAKAL’IN BABASI: İNTİHAR ETTİĞİNE İNANMIYORUM

Baba Abdulkadir Aydın vakası görmediğini sadece kızının intihar ettiğine inanmadığını belirterek “Yaşamı severdi. Hiçbir ruhsal sıkıntısı yoktu. Ara sıra alkol alırdı. Uyarırdım. Sanıkların cezalandırılmasını isterim” dedi.

Şühede Tekin ise kardeşinin ruhsal sorunları olmadığını, intihara eğilimli olmadığını belirterek “Hiçbir şekilde kavgasını görmedim. Hanım olan sanıklar kardeşimi fena yola sevketti. Onlar yüzünden alkole alıştı. Hatta uyuşturucu tesiri altında bulunduğunu da gördüm. Uyuşturucuyu da bu kızlar elde etmiştir. Şikayetçiyim” diye konuştu.

Aile Bakanlığı ve Hacer Çakal’ın avukatı da şikayetçi olduklarını belirtti.

TANIK DİNLENDİ

Duruşmada vaka esnasında ses kaydı atan S.T.’nin ablası Berna T. de şahit olarak dinlendi. Berna T, “Maktulün namusuna söz attığını ve birazdan döveceğini söylüyordu. Ben de ‘uğraşma’ dedim. Elif ile Senem arkadaştı. Hep kavga edip barışıyorlardı” dedi.

22 HAZİRAN’DA KEŞİF YAPILACAK

Mahkeme heyeti, 22 Haziran’da saat 15.00’da vaka yerinde sanıkların ve tanıkların hazır edilerek bulgu yapılmasına karar verdi. Kurul, sanıkların imza şeklindeki adli denetim tedbirlerini kaldırarak yurt dışı çıkış yasağı uygulanmasına hükmetti.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sultangazi’de 26 Haziran 2021’de Elif Çakal’ın cansız bedeninin bulunmasının arkasından başlatılan soruşturmada, 4 arkadaşı intihar ettiğini öne sürerken anası ise kızının itildiğini iddia etmişti.

Çakal’ın vefat etmesiyle ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınıp tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen T. Y., S.T. ile iki adam arkadaşı adli denetim şartıyla özgür bırakıldı. Sadece soruşturma sürerken Elif Çakal’ın ölümünden kısa süre ilkin tarafındaki arkadaşlarından biri tarafınca çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Görüntülerde Çakal’ın tarafındaki iki kız arkadaşı tarafınca düşmüş olduğu yar kenarında dövüldüğü görülürken, tarafındaki adamların ise görüntü çekmiş olduğu anlaşıldı. Bu görüntüler sonrası kız çocuğunun tarafındaki 2’si hanım 4 arkadaşı hakkında yine gözaltı sonucu çıkarıldı.

S.T. ve T. Y.  yine gözaltına alınmıştı. S.T tutuklanırken, T.Y.  ise ‘ev hapsi’ şartıyla adli denetim hükümleri uygulanarak özgür bırakılmıştı. Hakkında soruşturma sonucu çıkarılan Gürkan Kalmaz ve Ufuk Bökü ise sonrasında tutuklanmıştı. Sadece soruşturma esnasında meydana getirilen tutukluluk incelemesi sonrasında 3 sanığın 25 Ekim 2021’de tahliyelerine karar verilmişti.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Gürkan Kalmaz ve Ufuk Bökü’nün ‘kasten öldürmenin dikkatsizliği davranışla işlenmesi’, ‘sıhhat için tehlikeli madde temin etme’, ‘birden fazla şahıs ile beraber cebir tehdit yada hile kullanarak çocuğa karşı kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 24 yıl 6 aydan 40 yıla kadar hapisleri istendi.

Yaşı 18’den ufak olan S.T ve T.Y’nin ise çocuk ağır mahkemesinde davaları açıldı. Ondan sonra davaların birleştirilerek 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına karar verildi. DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.