Elektrik zammında mehter indirimi

Fahiş elektrik zammında adeta Mehter Marşı’nı çağrıştıran iki ileri bir geri yöntem uygulandı. Üretim ve dağıtım şirketlerine dokunamayan hükümet sonunda devlet kesesinden KDV indirimi ve aşama düzenlemesine gitti. Aralıkta 219 lira olan bir ailenin elektrik faturası ocakta 350 liraya çıktı. 1 Mart’tan itibaren ise aynı satmaca 301 lira olacak. Yeni düzenlemeyle ocak faturasına gore elektrikte 49 lira indirim, aralık faturasına gore ise 82 lira zam yapılmış oldu.

240 kwh’ye YÜKSELDİ

Halkı sokağa döken fahiş elektrik zamlarını kısmen de olsa yumuşatan kararlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni düzenlemelerle konut ve tarımsal sulamada KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indirilirken yüzde 50’lik düşük kademeli yılbaşı zammının sınırı tek zamanlı aboneliği olan meskenlerde günlük 7 kilovatsaatten (kWh) 8 kWh’ye, aylık 210 kWh’den 240 kWh’ye yükseltildi.

Üç zamanlı aboneliği olanlar ise gene yüksek zamlı satmaca ödemeye devam edecek. Yeni tarife ve KDV oranı 1 Mart’tan sonraki tüketimler için geçerli olacak. Günde 8, ayda 240 kWh elektrik kullanan bir aile zamdan ilkin aralık ayında 219 TL satmaca ödüyordu. Yılbaşında meydana getirilen zamla bu ailenin aynı faturası 131 lira zamla 350 liraya çıktı. Tepkiler çığ benzer biçimde büyüyünce KDV indirimi ve aşama artışıyla zamlı satmaca 49 TL indirilip 301 liraya düşürüldü.

Tarife sınırını aşan esnafın faturası kabaracak

Yeni kararla esnafın elektrik faturasında da mühim düzeyde indirim sağlandı. Buna gore tek zamanlı tarifeden elektrik kullanan ticarethaneler kullandıkları elektriğin günlük 30 kWh’ye aylık 900 kWh’ye kadar olan kısmını düzgüsel, üzerini yüksek zamlı tarifeden ödeyecek. Meydana getirilen bu düzenlemeyle ayda 900 kWh elektrik tüketen bir esnaf 2 bin 462 TL yerine bin 846 TL elektrik fatu- rası ödeyecek. Bu esnafın elektrik faturası ayda 616 TL ucuzlayacak. Ayda 900 kWh’yi aşanların elektrik faturası gene kabaracak.

Cem evleri ve vakıflar meskene geçti

Zamlarla beraber ticarethane grubunda abone sayılan bilhassa cem evleri de aşırı pahalı elektrik faturalarıyla sarsılmıştı. Tepkiler üstüne cem evleri ticarethane listesinden çıkarılıp konut aboneliğine alındı. Aynı şekilde dernek ve son dönemde hızla artan vakıfların merkez ve şubeleri de konut grubuna dahil edildi. AFAD çadırları da artık konut elektriği ödeyecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.