Ekrem İmamoğlu İngiliz medyasına konuştu: Altılı masa açıklaması

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlunun YSK başkan ve üyelerine hakaret etmiş olduğu iddiasıyla yargılandığı davada kararın çıkması beklenirken İngiliz The Guardian, İmamoğlu ile ilgili kapsamlı bir haber yayınladı.

İmamoğlunun açıklamalarına da yer verilen haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İBB Başkanı arasındaki benzerliklere dikkat çekildi.

Makalede, İmamoğlu, Erdoğanın yerine geçebilecek benzer biçimde görünüyor fakat davadan çıkacak netice kariyerini bitirebilir. Destekçileri için İmamoğlu, Erdoğanın 20 senelik iktidarını ve ülkenin otokrasiye kaymasına karşı en iyi ümit olarak çıkıyor. Bu da onu CHP içinde gelecek yıl yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olma ihtimalini yükseltiyor denildi.

ÇÖZÜM ALTILI MASADAN GELMELİ

Meydana getirilen anketlerde İmamoğlunun cumhurbaşkanlığı yarışında Kılıçdaroğlundan daha avantajlı konumda olduğu belirtilirken, Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaşa da yaklaştığı aktarıldı. İmamoğlu, Şu an hedefimde cumhurbaşkanlığı seçimleri ya da cumhurbaşkanlık yok dedi.

İmamoğlunun cumhurbaşkanlığı seçimine girmesi durumunda İBB başkanlığını bırakmak zorunda olduğu hatırlatılırken İmamoğlu buna, Çözüm Türkiyenin altılı masasından gelmeli yanıtını verdi.

TAKSİ SORUNU KOMİK VE TRAJİK

İmamoğlunun taksi problemi ile ilgili de ifadelerine The Guardian yer verdi. Gazeteye konuşan İmamoğlu, Bu bizi üzüyor. Hakikaten bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Burada yaşanmış olan kısmen gülünç, kısmen ağlatısal. 3 senedir ulaşım sorununu çözmeye çalışıyoruz fakat tüm kararlarımız engelleniyor ifadesini kullandı.

İmamoğlu, parlamenter sisteme geri dönülmesi ile ilgili olarak da konuştu. Haberde, Bu engeller, İmamoğlunun CHPnin parlamenter sisteme dönme isteği yerine karar almanın daha kolay olduğu başkanlık sisteminde kalınması mevzusunda fikrini değiştirmesine sebep oldu mu? İmamoğlu bu mevzuda, Bir toplumsal demokrat bu cezbedici şeye kanmaz yorumunu yapmış oldu ifadesi yer aldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir