Ekrem İmamoğlu: Hepimizin imzasının olmasını istiyoruz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla OSB’de sanayicilerle bir araya geldi. İmamoğlu “İBB geçmişte, OSB’ler ya da birçok kurum ve kuruluşla ‘yok’ denecek kadar azca diyalog kurmuş. Bu anlamda bir hedef koyduk ve bu hedef doğrultusunda, İstanbul’daki endüstri ile ilgili tüm kurum ve kuruluşların içinde olduğu bir çalışmayla, ‘İstanbul Endüstri Vizyon Belgesi’ni ortaya koymak istiyoruz. Bunun altında hep birlikte, hepimizin imzasının olmasını istiyoruz” dedi.

Ekrem İmamoğlu: Hepimizin imzasının olmasını istiyoruz

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Aydınlı Mahallesi’nde kurulu Anadolu Yakası Organize Endüstri Bölgesi’nde (OSB), sanayici iş insanlarıyla bir araya geldi.

“BİRİ KONUŞURKEN GÖRÜRSE NE OLUR DİYE BAKAN KURUMLARIMIZ VAR”

Şehrin tüm paydaşlarıyla birlikte bir strateji ortaya koyulmasına zemin oluşturmak amacıyla İstanbul Planlama Ajansı’nı (İPA) kurduklarını hatırlatan İmamoğlu, “Kurumlar arası olması ihtiyaç duyulan diyalog da dahi görüşmeme, konuşmama, hatta bundan tereddüt etme, hatta bundan birazcık daha kaygı etmek… Niye? Biri görür diye konuşurken ya da biri görürse acaba ne olur diye bakan kurumlarımız var devletimizde. Ben, bunu canlı canlı yaşıyorum. Bunların altında siyasal kaygılar var. Fakat daha öncesinde, kalıcı bir kurumsal yapının varlığının bu kenti rahatlatacağını ve bu kente büyük katkı sunacağını biliyordum. O anlamda da İPA’yı kurduk” diye konuştu.

“İBB GEÇMİŞTE OSB’LER İLE DİYALOG KURMAMIŞ”

“İBB geçmişte, OSB’ler ya da birçok kurum ve kuruluşla ‘yok’ denecek kadar azca diyalog kurmuş” diyen İmamoğlu, şunları söylemiş oldu:

*Bir talep üstüne kurulabilmiş ya da kurulamamış. Ya da bir iş havada kalmış. Bu anlamda bir hedef koyduk ve bu hedef doğrultusunda, İstanbul’daki endüstri ile ilgili tüm kurum ve kuruluşların içinde olduğu bir çalışmayla, ‘İstanbul Endüstri Vizyon Belgesi’ni ortaya koymak istiyoruz.

*Bu vizyon belgesi; bu şehrin mevcud sanayisi yarınlarda nereye gidecek, ne olmalı, mevcud sanayisi iyi mi geliştirilmeli noktasında bir bakışı ortaya koyacak. Bunun altında hep birlikte, hepimizin imzasının olmasını istiyoruz.

*İstanbul kenti adına sağlam bir belgeyi kamuoyuyla beraber paylaşmak istiyoruz. Bu belgenin ekonomik, siyasal, çevresel koşullarda hem dünyamızda hem devletimizde değişen koşullara ve beklentilere gore kendisini revize edebilen, yaşayan da bir belge olmasını istiyoruz.

“BİR KİŞİ KARAR VERİYOR…”

Sektörün tüm paydaşlarıyla bir araya gelmek adına emek harcamalar yürüttüklerini belirten İmamoğlu, ortak akılla yol yürüdüklerinin altını çizdi.

Yıllarını bu işe vermiş insanların, kurumların ve kuruluşların görüşlerinin mühim olduğuna vurgu meydana getiren İmamoğlu, “Hoş şimdi bir çok planlama, teknik insanlarla da yapılmıyor. Bir şahıs karar veriyor. ‘Şuraya şunu yapalım, buraya bunu yapalım’ diyor. O da ayrı bir sorun fakat bu planlamaların sıhhatli bir menzile yürümeyeceğini çoğumuz biliyoruz. O bakımdan bilhassa endüstri sektör temsilcilerinden elde ettiğimiz bilgiler ışığında yol alıyoruz” diye konuştu.

“YEŞİL MUTABAKAT” UYARISI

Vizyon belgesinde 3 ana başlığı öne çıkaracaklarını söyleyen  İmamoğlu, bu tarz şeyleri “istihdam”, “geri dönüşüm” ve “yeşil mutabakat” olarak sıraladı.

“Yeşil mutabakat” mevzusuna dikkat çeken İmamoğlu, bu sözleşmeye uymayan ülkelerin ilerleyen yıllarda ek vergiler ve mali yüklerle karşılaşacağı uyarısında bulunmuş oldu.

“İSTANBUL’UN GELECEĞİNİ DÜŞÜNMEK, TÜRKİYE’Yİ DÜŞÜNMEK DEMEK”

Devlet kurumlarının ve endüstri sektörünün bütüncül bir emek verme içinde olmasının gerekliliğinin altını çizen İmamoğlu, Marmara Bölgesi ve İstanbul’un bu kapsamdaki önemine dikkat çekti.

İmamoğlu, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

*İstanbul’un geleceğini düşünmek demek, Türkiye’yi düşünmek anlama gelir. İstanbul’un geleceğini yakın çevresiyle düşünmek demek, bilhassa Trakya’yı, Marmaray’ı bir tüm halinde organize etmek demek, Türkiye’yi organize etmek anlama gelir.

*Eğer Türkiye’ye bütüncül, sıhhatli bakamaz isek bunun göç, toplumsal politikalar, yoksulluk, yırtıcı şehirleşmelerin ortaya koyduğu bazı ne yazık ki çirkinleşen yapılaşmalar, şehirleşmeler hepimizin yaşam damarlarını tıkayacaktır.

*Türkiye’nin 10’da 1’i bir coğrafyada, neredeyse Türkiye’nin 3’te 1’i nüfusunu yığmaya çalışıyoruz ve neredeyse ticaretin, sanayinin yüzde 60-65’ini bir bölgeye sıkıştırmaya, tıkıştırmaya çalışıyoruz.

*Bu bölgede ortaya konacak olan sıhhatli bir strateji, hem de ülkeye, Türkiye’nin geneline yansıyacak.

İmamoğlu, yerin 25 metre altında metro çalışanlarıyla iftar yaptı İlginizi Çekebilir İmamoğlu, yerin 25 metre altında metro çalışanlarıyla iftar yapmış oldu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir