“Ekonomik kriz var mı? Yoksa yaygara mı?” sorusunu duyan vatandaş çıldırdı

Karadenizin en büyük kentlerinden olan Samsunda AKP nerede ise her seçimde yüzde 55in üstünde oy aldı. SÖZCÜ, işsizlikten ve besin fiyatlarından isyan eden vatandaşlara Sizce ekonomik kriz var mı? Yoksa karşıcılık liderleri yaygara mı yapıyor diye sordu. İşte almış olduğu yanıtlar:

BİRİ GELSİN KRİZİN OLMADIĞINI SÖYLESİN

Arif Ardal (36 yaşlarında, evli, dört çocuk sahibi): Epey bir zamandır işsizim. Dört çocukla, evim kira, ne yiyeceğim ne içeceğim? CHPnin söylediklerinin bir bir çok haksız olabilir fakat haklılık payları da var. Ekonomik kriz olarak söylediklerinin hepsinin de doğruluk oranı vardır. Birisi gelsin bana ekonomik krizin olmadığını söylesin.

EŞİMİN YÜZÜNE BAKAMIYORUM

Yok enflasyon şu kadar düştü. Yok babam o şekilde bir şey. Nereye düştü? Ben eşimin yüzüne bakamıyorum. Gerçekten bakamıyorum. Iyi mi bakacağım? Ekmeği şu an bakkala yazdırıyorum. Bu zamana kadar AK Partiye oy vermiş adamdım. Mahalli seçimlerde değil, büyük seçimlerde. Fakat pişmanım. Harbi pişmanım. Tanrı belamı versin ki ben onlara oy verdim. Keşke vermeseydim diyorum. Ben bunun hakkaten vebalini çekeceğim, günahı var bende.

GECE HAYATI SABAHA KADAR DEVAM EDİYOR

Yadigar Aslolan (İş yeri sahibi): Kriz miriz yok. Hepimiz rahat. Herkeste iPhone, herkeste M.. sigarası. Hepimiz en lüks dairede otuyor. Gece yaşamı sabaha kadar devam ediyor. Kiralık arabaların haddi hesabı yok. Ne krizi ya?

SEPETİMİ SALIP İLACIMI ALIYORUM

Takmışlar Tayyipe. Markete gidiyorum Tayyip, Tayyip. Devamlı kavga ediyorum. Ne yapsın bu adam? Engelliye maaş verdi. Yaşlıya evde bakım verdi. Bunlar daha ilkin var mıydı? O zamanda ekonomik kriz vardı. Fakat bu şartlarda yaşamıyorduk. Hastane ilaç kuyruğunda insanoğlu birbirini yiyordu. Şimdi sepetimi salıp ilacımı alıyorum. Maaşımı her ay ATMden çekiyorum. Her insanın cebini doldurdu, o yüzden bu şekilde oldu. İnsanlar rahatlığa alışmış olduğu için bu tepkiyi gösteriyorlar bence.

CANIM KAŞAR PEYNİRİ ÇEKTİ ALAMADIM

Vural Luk (İşsiz, iki senelik evli, 1+1 gecekonduda oturuyor): 350 lira kira veriyorum, elektrik faturası 450 lira geldi. Kaç yerden yardım istedim, iş veren yok. Hepimiz kendi adamını alıyor bu ülkede şu an. Yeni evli biriyim, iki seneden beri evimize adam şeklinde bir şey alamıyorum. Markete gidiyoruz istediklerimizi alamıyoruz bu devirde. Kaşar peyniri gördüm, canım çekiyor, alamıyorum. Yumurta olmuş 40 lira onu alamıyorum. Biz ne yiyeceğiz? Bu hayatta insanoğlu istediklerini yiyip içemezse bu yaşamın ne anlamı kaldı?

İNSANLARIN KONUŞMAYA MECALİ KALMADI

Pınar Tanguroğlu (Talebe): KPSSye hazırlanıyorum. Kitap paraları geçen seneye nazaran 2-3 kat artmış durumda. Geçen yıl bir yerde bir yiyecek yesek 10-15 lira, bu yıl 30-40 lira. Dolmuş paraları bile 2-3 kat arttı. İnsanlar iyi mi geçinecek? Asgari ücretle bir insan iyi mi ev geçindirebilir? Zor oluyor hepimiz için. Anlat anlat bitmez aslen fakat Konuşmaya mecali kalmadı kimsenin artık.

Nazlı Keskin (Talebe): Şu an 5 lira Samsunda dolmuş fiyatı. Ve bazı dolmuşlar üniversite öğrencilerini talebe olarak kabul etmiyor. Zorlanıyoruz, akrabalarım bu duruma yetişemiyor. Beyaz perde, tiyatro desek bunlar aslına bakarsan oldukça lüks içine girdi artık. Bunlara aslına bakarsan gidemiyoruz. Roman okuyacağız en basitinden fakat 40-50 lira.

PAZARDA EN ECUZ ŞEY PATATES, O DA 5 LİRA

Ömer Makaracı (Emekli): 3 liralık şey 10 katına çıktı, 30 lira oldu. Pidenin tanesini 1 liraya alırken şimdi 2.5 liraya alıyorsun. Pazara gittim, bu hafta en ucuz şey, patates 5 lira. Sebze yiyorduk; ıspanak, brokoli, karnıbahar 15 lira Elektrik, suyu, doğalgazı aslına bakarsan saymıyoruz.

ÇOCUKLARIN ESKİ KIYAFETLERİNİ GİYİYORUZ

Ziraat Krediye uğradım, 3 gün ilkin 27 liraya aldığım peynir şimdi 35 lira olmuş peynir. Yağ gelecek Toprak Mahsulleri Ofisinden dediler, ucuz yağ gelecekmiş. 100 küsür lira. Öteki yerde 114 lira. İnsanlar 10 lira kazanmak için orada iki saat bekleyecekler. Gıdanın haricinde hiçbir şey almıyoruz. Evlatların eski giysilerini giyiyoruz, bak genç giysisi giyiyorum. Durum bu.

MARKETLERE GİRİP MÜZE GİBİ BAKIP ÇIKIYORUZ

Naciye Ağzıbüyük (Ev hanımı): Asla abartmıyorlar, noksan bile söylüyorlar. Faturalar oldukça kötü, marketler oldukça kötü. Pazarlar bile kötü, eskisi şeklinde değil. Daha ne söyleyeyim? Kötü kriz var. Doğalgaz ikiye katlandı, elektrik ikiye katlandı. Söyleşi kalmadı, sevgi kalmadı hepimiz faturaları konuşuyor, zammı konuşuyor. Marketlere girip bu şekilde bakıp müze şeklinde çıkıyoruz daha ne söyleyeyim.

AĞALARIN PAŞALARIN CEPLERİNDE KRİZ YOK

Gülçin Bayar (Emekli): Geçen yıl emekli maaşımdan kenara 200-300 koyabilirken şu anda emekli maaşım yetmiyor. Kirada otuyorum. 86 lira elektrik faturası geliyordu bu ay 269 lira geldi. Doğalgaz 586 lira. Hadi bul bakalım, emekli maaşıyla bunu öde de göreyim. Evlerde kriz var fakat ağaların, paşaların ceplerinde kriz yoksa onu da biz bilmiyoruz.

MAYDANOZ OLMUŞ 5 LİRA!

Bir yıl ilkin markete gidiyordum 250 liraya bir aylık 1.5 aylık market görüyordum. Şimdi 250 lirayla gidiyorum peynir, zeytin alıyorum. Yanına da 2 parça bir şey alıyorum. Kahvaltılığı tamamlayamadan geliyorum. Pazara gidiyorsun 7 liradan aşağıda bir şey yok. Burası Karadeniz, bir tarafı Bafra bir tarafı Çarşamba Ovası. Maydanoz 5 lira. Geçen yıl bağını 1.5 liraya aldığımız maydanozun dörtte birini 5 liraya alıyoruz şimdi. 3 liraya hiçbir şey alamıyorsun, yeşillik yok. Biz 1 liraya yeşillik alıyorduk.

HERKES ÜLKEDEN KAÇMAYA ÇALIŞIYOR GİBİ

Furkan Aygör (Talebe): Ekonomik kriz mevzusunda bir fikrim yok fakat her şeyin fiyatının oldukça arttığını düşünüyorum. Ben öğrenciyim burada. Ev kiralarının faturaların oldukça arttığını biliyorum, bu tarz şeyleri ödemek için fazladan bir efor harcadığımı da biliyorum. Geçen seneye nazaran yüzde 50den fazla bir artış var. Tüm dostlarım, gençler olarak yurt dışına çıkmaya çalışan oldukça fazla insan var ben de bunlara dahilim. Hepimiz bu şekilde ülkeden kaçmaya çalışıyor şeklinde.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir