Ekonomideki tehlikenin farkında mısınız?

Enflasyonun Türkiye’de geniş halk kitlelerin gelir seviyesini belirgin halde düşürdüğünü söyleyen Eski Iktisat Bakanı Ufuk Söylemez, Bakan Nureddin Nebati’nin ‘enflasyonla beraber büyümeyi tercih ettikleri’ açıklamasını yorumlayarak, Türkiye’nin hiperenflasyon ortamına sürüklendiğini söylemiş oldu. Söylemez şu ikazları yapmış oldu:

ANİ DURUŞ OLABİLİR

“Enflasyon halkın düşmanıdır. İnanılmaz bir fakirleşme var. Iktisat yönetimi fazlaca rahat, ya tehlikenin bilincinde değiller ya da umurlarında değil. Gerçeklerden tamamen kopmuş durumdalar. Yabancı yatırım bıçak şeklinde kesildi. CDS risk primimiz 714’leri buldu. Halk enflasyonu gördükçe para harcamaya koşuyor; bugün almış olduğu zeytinyağını yarın zam gelecek diye 2 tane alıyor. Peki yarın ne olacak? Piyasadaki hareketin sonu ani duruş olabilir diye korkuyorum. Ekonomideki tehlikenin bilincinde mısınız?”

BU BİR İTİRAF

Nebati’nin açıklamış olduğu “enflasyonla gelişme” modelinin dar gelirlileri fakirleştirdiğinin altını çizen Söylemez, “Bu sözler doğru ise, bu Türkiye’de 20 milyonu aşkın asgari ücretlinin, 12-13 milyon civarındaki emeklinin, şu demek oluyor ki ülkenin dörtte üçünün cebine yaramayan, banka ve ihracatçılara yarayan bir iktisat politikasının bilgili olarak uygulandığının itirafıdır” dedi. Dar gelirlinin, iktisat politikalarından yarar sağlamayacağını muhalefetin senelerdir anlattığını  belirten Söylemez, “Nebati de bunu teyit etti” ifadesini kullandı.

Enflasyona endeksli bonoyu doğmadan öldürdüler

Yaşanmış olan yaşam pahalılığı ile açıklanan enflasyon içinde mühim bir fark oluşmaya başladığını belirten Söylemez, verilerin inandırıcılığının bir iktisat için temel kriter bulunduğunu altını çizdi. Söylemez enflasyona endeksli bononun da bu ay TÜİK’te meydana getirilen operasyon sonrası inandırıcılığının kalmadığını belirterek, “Enflasyona endeksli bono çıkarsalar bile onu doğmadan öldürdüler, bir inandırıcılığı kalmadı” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.