Ekmeğe 50 kuruş zam talebi

Denizli’de ekmek tutarları zamlanacak. Denizli Fırıncılar Odasının artan maliyetleri gerekçe göstererek artış talebinde bulunmasından sonrasında Tecim İl Müdürlüğü, Ziraat İl Müdürlüğü, Denizli Tecim Odası ve büyükşehir belediyesinin yer almış olduğu komisyon zamlı fiyatı oy birliği ile onadı. Buna nazaran kentte 2,5 liradan satılan 210 gram ekmeğin fiyatı 3 liraya çıkacak. Tecim Bakanlığının onayından sonrasında kentte ekmek satışı zamlı tarifeden gerçekleşecek. Ekmek imalatçısı esnafı bayilere ekmeği 2 lira 40 kuruştan verecek.

“BAYİ FIRINCIDAN DAHA ÇOK KAZANIYOR”

Denizli’de ekmeği 2 liradan bayilere verdiklerini halka 2,5 liradan satıldığını söyleyen Denizli Fırıncılar Odası Başkanı Bekir Karadaban, “Ekmek fiyatında yalnız üretim maliyeti değil yüzde 20’lik bayi primi bulunuyor. Artan maliyetler sebebiyle ekmek imalatçısı bayi kadar kazanmıyor. Bundan dolayı artık fırıncılar ürettiğim yerde kendim satarım diye düşünüyor. Bundan sonrasında kendisi daha oldukça satışa yönelecek. Eskiden bir kasa ekmek isteyene derhal araçla teslim ediliyordu. Artık dağıtım da bir düzene girecek. Maliyeti yükselten her uygulama tekrardan düzenlenecek” diye konuştu.

“MALİYETLER ÇOK ARTTI”

Ekmekte üretim maliyetlerin oldukça arttığını belirten Karadaban, “Girdi maliyetleri durmadan yükseliyor.  Un, elektrik, doğalgaz, akaryakıt tutarları oldukça terfi etti. Asgari tutara gelen zam ek maliyet getirdi. Mayayı son olarak 165 liraya alıyorduk şimdi 275 lira oldu. Toprak Mahsulleri Ofisi bizim için uygun fiyatta un temin ediyordu. Fakat arzı ihtiyacı karşılamıyor. Mecburen piyasadan da un alıyoruz. Burada fiyatlar oldukça fazla. Piyasa tutarları TMO’nun avantajını tamamen ortadan kaldırıyor. Dağıtım maliyetimiz var, amortisman giderleri var” ifadelerini kullandı.

6

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.