Ek zam için sokağa indiler

KESKe bağlı kamu emekçileri Köprübaşı Adalarda gerçekleştirdikleri eylemle, iğneden ipliğe gelen zamlar sebebiyle geçinemediklerini belirterek maaşlarına ek zam istedi.

TÜİKİN RAKAMLARINA İNANMIYORUZ

Köprübaşında meydana getirilen eyleme katılanlar, Direne direne kazanacağız, Ana paraya değil emekçiye bütçe, asgari değil insanca yaşam, Ücretler artsın zamlar geri alınsın şeklinde çarpıcı sözler attı.

Eskişehir KESK Dönem Sözcüsü Faik Alkan, 2021 Senesinde hükümet ile yandaş sendika içinde imzalanan kamu sözleşmesinin çöktüğünü belirterek, TUİK in düzmece enflasyon rakamlarının tek bir amacı vardır: Memurlara ve emeklilerine daha azca enflasyon farkı ve buna bağlı daha azca zam verilmektir. TUİKin rakamlarına inanmıyoruz. Bizim gerçek enflasyonumuz pazardaki, çarşıdaki ve marketteki fiyatlarda gördüğümüzdür. O da yüzde 150nin hatta bazı ürünlerde yüzde 200ü kabul eden zam artışlarıdır dedi.

AÇLIK SINIRI 5 BİN TLYİ, YOKSULLUK SINIRI 16 BİN TLYİ AŞTI

Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik buhranının yaşandığını ve bu tablonun sorumlusunun siyasal iktidarın iktisat yönetimi bulunduğunu vurgulayan Alkan, bu yaşam pahalılığında yüzde 7,5 maaş zammı ile yaşanmayacağını söylemiş oldu.

İnsanca yaşamaya kafi gelecek bir maaş için ek zam istediklerini ifade eden Alkan, İşçiler, kamu emekçileri, emekliler bugüne dek maaşlarında, ücretlerinde meydana getirilen sefalet artışları sonucunda fazlası ile fedakârlıkta bulunmuştur. Üstelik söz mevzusu sefalet artışları bile daha senenin ilk aylarında emekçilerin cebine girmeden geri alınmaktadır. Açlık sınırı 5 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 16 bin TL’yi çoktan aşmıştır. İğneden ipliğe, ekmekten suya zam sağanağı hız kesmeden devam etmektedir. Resmi enflasyon bile senenin üç ayında yüzde 22,8 artmıştır. Yaşadığımız gerçek enflasyon ise bunun minimum iki katıdır. Dolayısıyla bu koşullarda asla kimsenin altı milyon kamu emekçisinin ve emeklinin senenin başlangıcında meydana getirilen yüzde 7,5 sefalet zammı yetinmesini istemeye hakkı yoktur şeklinde konuştu.

AKARYAKIT ÜRÜNLERİNDE ÖTV VE KDV SIFIRLANMALIDIR

Temmuz ayını beklemeden tüm kamu emekçilerinin, emeklilerin maaşlarının insanca yaşamaya kafi gelecek seviyeye çekilmesi icap ettiğini sözlerine ekleyen Alkan şu talepleri sıraladı:

* İlk aşamada geçtiğimiz üç ayda yaşadığımız kayıpların telafi edilmesi için maaşlarımız 2022 yılının başından itibaren geçerli olmak suretiyle seyyanen 2 bin TL artırılmalıdır.

* Temmuz ayında en düşük kamu emekçisi maaşı; kira, yakacak, ulaşım benzer biçimde toplumsal ödemelerle yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmalıdır.

* Tüm tüketim maddelerine meydana getirilen zamlar geri alınmalı, KDV tamamen kaldırılmalıdır.

* Halkın, emekçilerin cebinden alıp, beşli çeteye, yandaşlara aktarmanın aracı olan Kamu Hususi İş birliği Projeleri, Döviz Garantili İhaleler sonlandırılmalıdır.

* Tükettiğimiz her şeye zam olarak yansıyan akaryakıt ürünlerinde ÖTV ve KDV sıfırlanmalıdır.

* Özelleştirmeler iptal edilmelidir. Başta enerji üretim ve dağıtım şirketleri olmak suretiyle hususi sektöre peşkeş çekilen tüm işletmeler, fabrikalar kamulaştırılmalıdır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.