Eğitimde sağlıklı adımlar

Evlatların beslenme, fizyolojik aktivite ve hijyen mevzularında şuur düzeylerini artırmayı amaçlayan Mutfak Atölyesi, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete girdi. Açılışa, Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, Ulusal Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Talebe İşleri ve Toplumsal Etkinlikler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Hakan Seviye ve Proje Yöneticisi Sibel Kars katıldı.

DENGELİ BESLENME

Törende konuşan Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, bu yıl Türkiye’de 10. yılını kutlayan Sıhhatli Adımlar Projesi ile bugüne dek 781 değişik okulda ortalama 232 bin öğrenciye ulaştıklarını söylemiş oldu. Evlatların, dengeli beslenme, fizyolojik aktivite ve hijyen mevzularında iyi alışkanlıklar edinmesine destek olmayı amaçladıklarını kaydeden Sungu, “Öğrencilerimiz, öğretmenlerinin liderliğinde, dengeli beslenmeyi destekleyecek sıhhatli tarifler hazırlamayı uygulamalı öğrenecekler” diye konuştu.

86 ülkede 20 milyon çocuğa ulaştılar

Nestlé’nin, dünyada 86 ülkede 20 milyon çocuğa ulaşmış olduğu “Sıhhatli Çocuklar için Nestlé” adlı küresel toplumsal mesuliyet projesinin parçası olan Sıhhatli Adımlar, Türkiye’nin bu alandaki en uzun soluklu kurumsal toplumsal mesuliyet projesi olma hususi durumunu taşıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.