E-ticarette büyümeye fren olur

Piyasadan almış olduğu hisse hızla artan e-ticaretle ilgili yeni bir düzenleme geliyor. Son 1 senedir gündemde olan ve gelecek günlerde yürürlüğe girmesi beklenen düzenleme, tartışmaları da bununla beraber getiriyor. Hemen hemen resmi bir taslak yayınlanmamasına rağmen ihtimaller içinde uygulamalar kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Buna gore, indirim kampanyalarından reklamlara kadar e-ticaret platformlarına sınırlamalar getirilirken, platformların kendilerine ilişkin markalı ürün satmalarına da yasak getiriliyor. Bununla beraber, kurulacak olan E-Tecim Fonu ile platformların net işlem hacimlerinden kesintiler yapılacak. Platformlarda satış meydana getiren KOBİ’lere de ödemeleri 5 günde gerçekleştirilecek.

ŞEFFAF DEĞİL

Yeni e-ticaret yasasını dünyadaki örnekleriyle karşılaştırarak inceleyen Informasyon Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kerem Cem Sanlı, SÖZCÜ’ye yapmış olduğu açıklamada düzenlemenin iyi niyetle hazırlanmış olabileceğini sadece rekabet mevzusunda mühim sual işaretleri barındırdığını söylemiş oldu. Hem de ABD’de Columbia Üniversitesi’nde konuk akademisyen olarak ders veren Sanlı, kanun taslağının kamuoyu ile hemen hemen paylaşmadığını vurgulayarak, bu sürecin daha saydam ve katılımcı bir halde yapılabileceğini beyan etti.

ÖRNEĞİ YOK

Şirketlerin büyümeyi ve yatırım yapmayı hedeflediğini sadece düzenleme ile buna dur dendiğini söyleyen Sanlı, “Reklam sınırlaması da benzer bir tesir doğuracak. Burada büyüklükle savaşım ediliyor, rekabetle değil. Birden oldukça yatırımcı etkinlik göstersin, belirli bir seviyeye kadar büyüsün. Bu oldukça olabilecek bir durum değil. Vergi düzenlemesi ile büyümeye dur deniyor. 75 milyar TL net işlem hacmi üstünden yüzde 30 isteniyor. Bu, siz 75 milyar TL’ye ulaşınca duracaksınız deniyor. Dünyada da bir örneği yok” diye konuştu.

Tekelleşmeye niçin olur

Medyaya yansıdığı şekliyle tasarıyı incelediğini belirten Kerem Cem Sanlı, “Rekabet Kurumu ve Tecim Bakanlığı aynı mevzuda yasa hazırlıyor. Bunun sebebini bilmiyoruz. Detaylar da verilmiyor. İki otorite ve yaptırım var. Bunu idrak etmek oldukça zor.  İnovasyonu, yatırımı teşvik edecek bir düzenleme görünmüyor. Avrupa Birliği’nin rekabet kurallarıyla da alakası yok” dedi. Sanlı ek olarak, bir e-ticaret platformunun başka bir sektörde faaliyetine engelleme getirilmesinin aslen tekelleşmeye niçin olacağını söylemiş oldu.

Yatırım iştahı azalır fiyatlar yükselir

Dijital pazarların düzenlenmesinin tüm dünyada yapıldığını, bunun her insanın çıkarına bulunduğunu kaydeden Kerem Cem Sanlı, “Fakat en azından gördüğümüz bu kurallar oldukça yanlış. Göreceğimiz, yatırımların, iştahın azaldığı, daha statik, fiyatların yükseldiği bir ortam çıkar. Devlet burada özgür pazardan çıkıyor, bu iyi değil. Dışarıda yapılanlara bakmak gerekiyor. Her hükmü yanlış değil fakat oldukça ciddi sıkıntılı olanlar da var” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.