‘Düşman kardeşler’ arasında şaşırtan yakınlaşma

Şimal Kore lideri Kim Jong-un ve Cenup Kore’nin görevden ayrılmak suretiyle olan Devlet Başkanı Moon Jae-in’in mektuplaştığı açıklandı.

Haberi ilk olarak Şimal Kore devlet haber ajansı KCNA duyururken, iki önder arasındaki mektup diplomasisini Cenup Kore de doğruladı. Şimal Kore lideri Kim’in ilişkileri iyileştirme çabalarından dolayı Cenup Koreli mevkidaşına teşekkür etmiş olduğu kaydedildi.

Cenup Kore lideri Moon mektubunda 2018 senesinde iki ülke içinde düzenlenen zirvelerde varılan ortak kararlar doğrultusunda diyalog çabalarını sürdüreceğini açıkladı. Kim Jong Un ise bu mektuba verdiği yanıtta ilişkilerin gelişeceği mevzusunda ümitli bulunduğunu belirtti.

Kim ve Moon içinde 2018’de meydana getirilen üç ayrı zirvede taraflar sulh ve uzlaşma sözü vermişti sadece son yıllarda ilişkiler tekrardan gerildi. Şimal Kore’nin son dönemde art arda gerçekleştirdiği roket denemeleri bölgede tansiyonu artırırken Cenup Kore ve ABD bu hafta içinde ortak askeri tatbikata başlamıştı.

Cenup Kore Devlet Başkanlığı koltuğuna oturmaya hazırlanan tutucu siyasetçi Yoon Suk-yeol’ün Şimal Kore’ye karşı daha sert politikalar benimsemesi planlanıyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.