Dünya Kadınlar Günü ne zaman, hangi gün? Dünya Kadınlar Günü tarihçesi nedir?

İnsan hakları temelinde hanımefendilerin maruz kalmış olduğu zorbalıklar, haksızlıklar, ayrımcılıklar bu günde dile getiriliyor. Birleşmiş Milletler tarafınca tanımlanan Dünya Bayanlar Günü’nün hanım alın terine dayanan üzücü bir hikayesi de var. Bayanlar Günü, her yıl 8 Martta dünyanın dört bir yanında kutlanıyor…

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDEN 8 MART’TA KUTLANIYOR?

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi emek harcama koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Sadece polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin yapınak önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda bir çok hanım 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın şahıs katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı bayanlar toplantısında (Internasyonal Toplumcu Bayanlar Konferansı) Almanya Toplumsal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen hanım işçiler anısına 8 Martın Dünya Bayanlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve tavsiye oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı ve değişen tarihlerde fakat daima ilkbaharda kutlanıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921de Moskova’da meydana gelen 3. Internasyonal Bayanlar Konferansında gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları aralığında bazı ülkelerde kutlanması yasaklanan Dünya Bayanlar Günü, 1960lı yılların sonunda ABD Birleşik Devletlerinde de kutlanmaya başlanmasıyla daha kuvvetli bir halde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Martın Dünya Bayanlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin sitesinde günün geçmişine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığının yazılmamıştır.

TÜRKİYEDE KADINLAR GÜNÜ

Türkiye’de 1921 tarihinde 8 Mart Dünya Emekçi Bayanlar Günü olarak kutlanmaya başlandı. 1980 darbesi döneminde dört yıl kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her geçen gün daha da geniş kitlelerle kutlanmaya devam ediliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir