Dünya enflasyona karşı vatandaşını destekliyor Türkiye sopa sallıyor

Tüm dünyanın problemi olduğu sık sık belirtilen enflasyonla gelişmiş ülkeler vatandaşlarına nakit destek dağıtarak savaşım ederken Türkiyenin daha oldukça sopa salladığı belirtiliyor. Son 1 ayda pek oldukça ülkede enflasyona karşı halka destek olacak milyar dolarlık paketler açıklandı. Türkiyede vatandaşlar enflasyon canavarı ile market market dolaşıp en ucuz ürünü arayarak savaşmaya çalışıyor. Enflasyonu denetim altına alamayan iktisat yönetimi ise şirketlere zam yapmayın uyarılarında bulunurken çözümü enflasyon timinde arıyor.  Tüm dünyada artan enflasyon, bir global yaşam maliyeti krizini tetikledi. Bloomberg, enflasyonla savaşan ülkelerin tek tek hangi adımları attığını, açtıkları milyar dolarlık paketleri sıraladı.

NAKİT DESTEK YOK

Türkiye bu ülkeler içinde en yüksek enflasyon oranına haiz olmasına karşın vatandaşa nakit destek vermeyen ender ülkelerden biri olarak öne çıktı. Türkiyenin yüzde 70e dayanan enflasyona karşı uyguladığı siyaset şu şekilde özetlendi:

Türkiye, havuç vermekten oldukça sopa sallıyor. Hükümet, Maliye Bakanlığı müfettişleri ile perakendecileri denetleyerek fiyat artışı mevzusunda uyarıyor. Minik şirketlere yüzde 9 faizle kredi veriyor. Hükümet elindeki medya ile market zincirlerini ve elektrik şirketlerini uyararak, fiyat artışı yaparlarsa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğana karşı düzenlenen bir komplonun parçası olarak algılanacakları mesajını veriyor.”

ABD 4 koldan savaşıyor

Enflasyona karşı faiz artırmanın yanı sıra gerçek sektöre dokunan adımları hızla hayata geçiren ABD, et üreticilerini desteklemek için 1 milyar dolarlık paket deklare etti. Ülkede tahıl ve gübre için acil durum süreci başlatıldı. Eğitim kredilerinin askıya alınmasından sıhhat sigortası ödeme kolaylığına kadar halkı rahatlatacak pek oldukça tedbir hayata geçiriliyor.

Türkiye ne yapıyor?

1 Maliye Bakanlığı bünyesinde oluşturulan ortalama 3 bin kişilik enflasyon timi saha denetimi ve teftiş yapıyor.

2 Şirketlere uygun faizle kredi dağıtılıyor, borç artıyor, kredi büyümesinde üstün dereceli yaşanıyor.

3 Kira artışlarına sınırlama getirilmesi önerisi, “özgür piyasaya müdahale” sebebi öne sürülerek kabul görmeyecek şeklinde görünüyor.

4 Hükümet elindeki medya ile market zincirlerini ve elektrik şirketlerini uyararak, fiyat artışı yaparlarsa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a karşı düzenlenen bir komplonun parçası olarak algılanacakları alt mesajını veriyor.

Dünya ne yapıyor?

1 Almanya ulaşım maliyetini azaltmak için 9 Euro’luk aylık toplu ulaşım bileti çıkardı ve her bir çocuk için 100 Euro dağıttı.

2 İngiltere’de bir çok haneye 150 sterlinlik belediye vergisi indirimi ve enerji faturalarında 200 sterlinlik bir indirim masada.

3 Brezilya’da hükümet orta derslik ailelerin gelirini çoğaltmak için 32.4 milyar dolarlık bir toplumsal harcama paketi tasarladı.

4 Japonya nisanda açıklamış olduğu 48 milyar dolarlık paketle akaryakıta sübvansiyon, ufak şirketlere destek ve düşük gelirli haneler için çocuk başına 50.000 yen nakit yardım verecek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir