DSÖ, çocuklardaki karaciğer hastalıklarını araştırıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), cuma günü yapmış olduğu açıklamada, Birleşik Krallık, İrlanda ve İspanyadaki çocuklarda görülen şiddetli akut hepatit vakalarını araştırıyor. Karaciğerin herhangi bir nedenle iltihaplanması sonucu oluşan hastalığa verilen ad olan akut hepatitin, tamamen sıhhatli çocuklarda görülmesi kaygı yarattı.

Business Insiderın haberine gore, vakalar, hastalığa yaygın olarak yol açan virüsler Hepatit A, B, C, D ve E ile bağlantılı değildi.

Bugüne dek İngilteredeki 10 yaşın altındaki çocuklarda 74, İrlandada beşten azca ve İspanyada üç olay doğrulandı. WHO, her ülkedeki yetkililerin de sebebi araştırdığını söylemiş oldu.

İngilteredeki çocuklar içinde hiçbir bağlantı bulunamadı.

Alabama Halk Sağlığı Departmanı Cuma günü, Kasım 2021den bu yana 10 yaşın altındaki çocuklarda akut hepatitin dokuz vakasının tespit edildiğini duyurdu. Amerikadaki evlatları içinde da herhangi bir bağlantı bulunamadı.

PANDEMİNİN ETKİSİ DÜŞÜNÜLÜYOR 

DSÖ, bu karaciğer yetmezliğinin sebebinin hala belirsiz bulunduğunu ve araştırılmakta bulunduğunu söylemiş oldu, sadece normalde soğuk algınlığına oluşturan bir solunum yolu hastalığı olan adenovirüsün işin içinde olabileceğini söylemiş oldu.

Stat News, İskoçyadaki bir vakayla ilgili bilimsel bir makaleye atıfta bulunarak, Covid-19 pandemisinin rol oynamış olabileceğini ve etkilenen evlatların pandemi esnasında oldukça çeşitli mikroplara maruz kalmamış olabileceğini ve bundan dolayı hastalanmaya daha yatkın olduklarını belirtti.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir