Dr. Öz ile ilgili çarpıcı iddia: Covid-19’a karşı 2070 hap satın almış

Pennsylvania eyaletinin temsil eden senatör Pat Toomeynin emekliye ayrılmasıyla boşalacak senatörlük koltuğu için kolları sıvayan ve geçen haftalarda ABDnin eski başkanı Donald Trumpın da desteğini alan Dr. Mehmet Öz ile ilgili dikkat çekici bir iddia ortaya atıldı.

Siyasete atılmasıyla beraber hakkında iddiaların ve haberlerin de arttığı Dr. Özün Covid-19a iyi geldiği kabul edilen ilaçlar için 8.800 dolar (ortalama 124 bin TL) ödediği öne sürüldü. İddiayı ABDnin önde gelen tabloid gazetelerinden New York Post öne sürdü.

Gazete, Dr. Özün 2020 yılının Mart ayında sıtma ilacı olarak malum hidroksiklorokinden 2070 tablet satın aldığını yazdı. O sırada Dr. Özün, bu ilacın corona virüsüne karşı kullanılabileceğine yönelik tanıtım kampanyalarına katılmış olduğu da hatırlatıldı.

TRUMP DA BU İLACI KULLANMIŞTI

O dönemde Dr. Özün açıklamaları Beyaz Sarayı ve devrin ABD Başkanı Donald Trumpı da etkilemişti. Trump sonrasında yapmış olduğu açıklamada hidroksiklorokin kullandığını söylemişti. Dr. Özün İletişim Direktörü Brittany Yanick, Dr. Öz, bu ilacın ağır Covid-19 hastalarında işe yaradığını düşünen doktorlarla o dönemde görüştü. Columbia Üniversitesindeki bir klinik emek harcaması için bu ilaçları satın aldı dedi.

Meydana getirilen açıklamada Dr. Özün okuldaki çalışmaya destek olmak için 250 bin dolar ödemeye hazır olduğu fakat üniversitenin bu teklifi reddettiği açıklandı. Dr. Özün satın alınan ilaçları adını açıklamak istemediği bir hastaneye bağışladığı kaydedildi.

Bir dönem Covid-19 hastalarında işe yaradığı iddia edilen hidroksiklorokinin sonrasında meydana getirilen araştırmalarda tesirinin olmadığı belirlenmişti. Dünya Sıhhat Örgütü de bu ilacın kullanılmaması icap ettiğini açıklamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.