Doların patronundan korkutan işsizlik uyarısı

Fed Başkanı Jerome Powell dün kongrede yapmış olduğu konuşmada enflasyonu dizginlemek için tasarlanan agresif faiz artırımlarının işsizliği artırabileceğini söylemiş oldu.

Powell Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesindeki sunumunda, istihdam yitirilmesine niçin olmadan enflasyonu denetim altına almanın mümkün bulunduğunu fakat durumun bu şekilde gelişmeyebileceğini söylemiş oldu.

İŞ GÜCÜ PİYASASI SÜRDÜRÜLEMEZ DERECEDE ISINDI

Konuşmasında, Şuan tarihsel olarak düşük bir seyirde olsa da, işsizliğin yükselme riski var ifadelerine yer veren Powell, Fedin faiz artışlarının amacının büyümeyi daha sürdürülebilir bir seviyeye çekilmesi ve arz tarafına dengelenme şansı vermek bulunduğunu söylemiş oldu.

Powell ek olarak iş gücü piyasasının sürdürülemez derecede ısındığın ve sürdürülebilir maksimum istihdama dönülmesine gerekseme bulunduğunu belirterek bunun için enflasyonun düşürülmesi icap ettiğini dile getirdi.

FAİZ ARTIŞLARI İŞSİZLİĞİ ARTIRABİLİR

ABDde senelik bazda enflasyon mayısta yüzde 8,6ya terfi etti ve tekrardan 41 senenin zirvesine çıkmıştı. Fed ise buna karşı tedbir olarak siyaset faizini 75 baz puan artırarak son 28 senenin en yüksek faiz artışına gitti. Faiz oranlarını yüzde 1,5-yüzde 1,75 seviyesine yükselten Fed, böylece 2019dan bu yana en yüksek faizi görmüş oldu.

ABD Emek harcama Bakanlığı verilerine nazaran ise Amerikada işsizlik oranı oranı haziranda yüzde 3,6 seviyesinde bulunuyor. Maaşlar ise yükselmeye devam ediyor. Bu verilerse orta hızda da olsa ekonomik büyümenin devam ettiğinin bir işareti. Sadece Fedin agresif faiz artışlarının ekonomiyi soğutacak ve büyümeyi düşürecek olması sebebiyle işsizliğin de artabileceğinden kaygı ediliyor.

ENFLASYONU HAFİFE ALDIK

Sunumunda enflasyon konusua da yer veren Powell, geriye dönerek bakıldığında enflasyonu hafife aldıklarını, geçici olmadığını belirtirken, Vermemiz ihtiyaç duyulan karar buydu. Yanlış olabileceğini biliyorduk. Oldukça yanlış görünmeye başladığında, yön değiştirdik dedi.

Enflasyonun yüzde 2ye indirilmesi icap ettiğini vurgulayan Powell, faiz oranlarını önceki yavaşlamalarda olmasıyla birlikte süratli düşürmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.