Doların patronları bilanço daraltma için fikir birliğine vardı

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 15-16 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen son toplantısına ilişkin toplantı tutanaklarını yayımladı.

Fed yetkilileri mart toplantısında, merkez bankası bilançosunu mayıs ayından başlayarak ayda 95 milyar dolar azaltmaya başlayacakları mevzusunda düşünce birliğine vardı. Bilanço daraltması tartışmasına ek olarak yetkililer, üyeler önümüzdeki faiz artırımlarının hızını da tartıştı.

50 BAZ PUAN SENARYOSU GÜÇLENİYOR

Tutanaklara nazaran, Fed üyeleri ekonomik ve finansal şartlara nazaran daha sıkı siyaset duruşunun gerekebileceğini altını çizdi. Bazı üyeler 50 baz puanlık bir artırımı tercih edebileceklerini de söylemiş oldu. Ek olarak Fed yetkilileri enflasyon baskılarında ve uzun vadeli enflasyon bekleyişlerindeki risklere karşı dikkatli olunması icap ettiğini belirtti.

Yetkililer içinde enflasyonun iktisat için çekince oluşturacak seviyelere yükseldiğine dair endişelerin kuvvetlendiği görüldü. Ek olarak tutanaklara nazaran, Fed üyeleri faizleri yüzde 2,4 ile hızla daha etkisiz bir seviyeye getirmeye de hazır.

Tutanaklara nazaran bir çok Fed yetkilisi, Ukrayna savaşına bağlı riskler sebebiyle Mart ayında 25 baz puan ile 25 baz puanlık bir faiz artırımına onay vermiş olsa da, gelecek toplantılarda fiyat artışlarını denetim altına almak için 50 baz puan artış gerçekleştirmeye hazır olduklarını beyan etti.

Fed 16 Mart tarihindeki toplantısında, 2018 Kasım ayından bu yana ilk kez faiz artışı sonucu vererek siyaset faizini 25 baz puan artırmış, bu karar ile siyaset faizi yüzde 0,25-0,50 aralığına yükselmişti.

BİNANÇO DARALTMA VURGUSU

Öte taraftan tutanaklarda 95 milyar dolarlık aylık bilanço daraltmasına gitmenin uygun olacağı vurgusu yer aldı.

Yetkililer, aylarca devam eden tartışmaların peşinden, gelecek aydan itibaren merkez bankasının bilançosundaki Gömü tahvillerini ayda 60 milyar dolar, konut kredisine dayalı menkul kıymet varlıklarını da ayda 35 milyar dolar tutarında azaltabileceklerini belirtti.

Fed bilançosundaki varlıkların azaltılması uzun vadeli faizlerin yükselmesine yol açacak. Üyeler bu kararın 3 ay yada daha uzun bir dönem için uygulanması planını değerlendirdi.

FED ENFLASYONLA MÜCADELEDE GÜVERCİN OLMAYACAK

Tutanaklarda ek olarak Tüm katılımcılar, fiyat istikrarını tekrardan sağlamak için lüzumlu önlemleri almaya yönelik kuvvetli taahhütlerini ve kararlılıklarını yinelediler denildi.

Mevzu ile ilgili değerlendirme notu kaleme alan yatırım şirketi LPL Financialın baş borsa stratejisti Quincy Krosby, Tutanaklar, Fedin enflasyonla mücadelede daha güvercin olacağını düşünen her insana bir uyarı” dedi.

Krosby, Fed, piyasayı uyarmak için çaba sarf etti ve piyasaya açıkça enflasyonla savaşım edeceğiz mesajını verdi değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.