Dolarda yükseliş sürüyor

Dolar/TL, kur korumalı mevduatın açıklanmış olduğu 20 Aralık 2021 tarihinden beri ilk kez 15,50ye kadar yükselirken, Türkiyenin 5 senelik risk primi (CDS) 700 puanı aşarak zamanı zirvelerine yakın seyrediyor.

Bankacılar mevcut kur politikasının Merkez Bankasının (TCMB) negatif rezervleri ile sürdürülebilirliğini sağlamak için TLnin dolar karşısındaki son 4 gündür devam eden kıymet kaybını bir gereklilik olarak görüyorlar.

DEĞER KAYBININ DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

Birçok bankacı, TLnin gelecek günlerde de kıymet kaybetmeye devam etmesini beklerken, kamunun kıymet kayıplarına izin vermemesi halinde TLnin kıymetini korumak için rezervlerinden ya da ihracatçılardan elde etmiş olduğu dövizlerden fazlaca daha yüksek oranda kullanımı gerekeceğini, bunun da sürdürülebilir bir siyaset olmayacağına dikkat çekiyorlar.

Piyasalarda TSİ 15.30da açıklanacak olan ABD enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankasının (Fed) yüksek enflasyonla savaşım etmek için faizleri daha da agresif şekilde artırıp artırmayacağı mevzusunda ipucu vermesi açısından yakından izleniyor.

İç siyasal gündemde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğanın genişletilmiş il başkanları toplantısında yapacağı konuşma takip edilecek.

KÜRESEL PİYASALARDA SATIŞ BASKISI

Son dönemde küresel piyasalarda Fed faiz artışları ve Rusyanın Ukraynayı işgali kaynaklı satış baskısı kuvvetlenmiş durumda. Her ne kadar küresel satışlar dün dursa da ABDde SP endeksi bu yıl yüzde 16, Nasdaq yüzde 26 kıymet yitirmiş oldu.

Bankacılar yapılması gerekenin faiz artışı bulunduğunu sadece bunun yapılmayacağını varsayarak kalan seçenekler arasından en iyi olanın TLyi değersizleştirmek olduğuna da dikkat çekiyorlar.

BANKALARA DÖVİZ TALİMATI

Öte taraftan TCMB ve BDDK koordineli olarak bankalara kurumsal döviz işlemlerini piyasanın likit olduğu saat 10.00-16.00 saatleri içinde gerçekleştirilmesini istedi. Mevzuya yakın bir kaynak uygulama ile, likiditenin düşük olduğu saatlerde TLdeki oynaklığın azaltılmasının amaçlandığını kaydetti.

TL geçen haftadan beri dolar karşısında ortalama yüzde 4 kıymet yitirdi. TLnin son bir aydaki kıymet kaybı ise son birkaç günde yaşanmış olan kayba eşit. Benzer para birimlerinde ise son bir ayda yüzde 10a ulaşan kayıplar görülüyor.

MALİYETİ ÇOK YÜKSEK OLUR

Üst düzey bir bankacı, Bayram tatili esnasında dış piyasalarda Türkiyeyi de ilgilendiren negatif fiyatlama yaratan birçok gelişme oldu. Bunların en önemlisi küresel faizlerdeki artış. Eğer kamu belirleyici olduğu kurda dış gelişmelere aldırış etmeden durağan(durgun) bir düzey belirlerse, şu demek oluyor ki TLyi olması ihtiyaç duyulan seviyeden daha kıymetli tutmaya çalışırsa bunun maliyeti oldukça yüksek olur. Kur negatif bir rezervle durağan(durgun) bir seviyede uzun süre durması imkansız. Bu yüzden TLnin kademeli kıymet kaybetmesi oldukça naturel karşılanmalı dedi.

Reutersın dolar/TLnin hangi seviyeye yükselmesi gerektiği sorusuna ise aynı bankacı, Bir düzey belirtmek kamunun aklından geçeni görmek fazlaca zor. Internasyonal Finans Enstitüsü (IIF), dolar/TLde olması ihtiyaç duyulan seviyeyi 16.5 olarak tanımlıyor. Hangi düzey bulunduğunu söylemek mümkün değil fakat yeni bir döviz deposu sağlanamıyor ise kademeli kıymet kaybı sıhhatli bir karar olur. Her ne kadar politikaları doğru bulmasak da TLnin son 3-4 günlük kıymet kaybını mevcut politikaların sürdürülebilir olması için gereklilik olarak görüyoruz. Aksi halde kur kontrolden çıkabilirdi.

Geçen hafta resmi dinlence sebebiyle yalnız iki gün işlem gören dolar/TL, 14.75 seviyesinden başlamış olan yükselişini gece saatlerinde 15,51e kadar sürdürdü. Kur saat 09.23te 15,37 seviyesindeydi. Kur yükseliş öncesinde 14.5-15 bandında iki ay yatay seyretmişti.

Türkiyenin 5 senelik CDSleri 50 baz puanı aşan sert yükselişle dün günü 689/703 seviyesinden tamamlayarak martta görmüş olduğu 700 baz puanın üstündeki üstün dereceli seviyelere tekrardan yaklaştı.

REZERV SATIŞI DEVAM EDİYOR

Piyasalar mevcut kur politikasını kamu kontrollü bir rejim olarak nitelendiriyor. TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40ını ve KKM uygulamasının döviz kısmını rezervlerine katsa da bankanın rezervleri aynı oranda artmıyor. Aradaki fark kurda hükümetin tanımıyla istikrar için kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini kabul etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak yorumluyor.

Artan enerji maliyetlerinin de etkisiyle Türkiye ekonomisinin gerekseme duyduğu döviz finansman miktarı her geçen gün artarken Türkiyenin enerji ithalatının neredeyse tamamı TCMBnin rezervlerinden karşılanıyor. Bankanın swap hariç eksi 47 milyar dolarlık rezervi bulunuyor. (REUTERS)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.