Dolandırıcılık şebekesinin lideri eski avukat çıktı

Güvenlik kaynaklarının aktardığı bilgilere bakılırsa, İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Mali Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, “dolandırıcılık” suçlarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, kendilerini “vergi memuru” görevlisi benzer biçimde göstererek vurgun icra eden bir şebekeyi tespit etmiş, düzmece belgeleri iş insanlarına teslim ederken imzalattıkları senetler üstünden vurgun icra eden 9 dolandırıcının yakalanması için geçtiğimiz günlerde İstanbul merkezli 3 ilde eş zamanlı operasyon düzenlemişti.

Güvenlik ekipleri tarafınca meydana getirilen teknik ve fiziki takibin arkasından 4 Mart’ta İstanbul, Ankara ve Ağrıdaki baskınlarda 8 dolandırıcı yakalanmış ve sorguya alınmıştı.

Zanlılar İstanbul Güvenlik Müdürlüğündeki sorguları devam ederken, şebekeye yönelik yeni detaylara ulaşıldı.

BENZER SUÇTAN KAYDI ÇIKTI

Hazırladıkları teslim tutanaklarının imza kısmına iliştirdikleri ‘kutucuk’ yöntemi ile 5 milyon 370 bin lira bedelli 5 senedi iş insanlarına teslim ederken imzalattıkları, bu senetleri de ciro ederek icra takip edeni üstünden eğitim ettikleri ortaya çıkan şebeke içinde B.Ö. adlı eski bir avukatın da olduğu öğrenildi.

Operasyon kapsamında yakalanan B.Ö. hakkında detaylı soruşturmada, zanlının daha evvelinde avukatlık mesleğinden ihraç edilmiş olduğu ve kutucuk yöntemi ile mağdurların imzasını alarak hazırladığı senetleri işleme koyarak dolandırıcılık suçunu gerçekleştirdiği tespit edildi.

Öte taraftan firari olarak aranan 1 şüpheliye yönelik arama çalışmalarının sürdüğünü aktarılırken, B.Ö. de dahil öteki 8 şüphelinin emniyetteki ifade işlemlerinin ise devam etmiş olduğu öğrenildi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir