Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en büyük dolandırıcılık şebekesi çökertildi

İl Güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, ülke genelinde web üstünden vasıta satışı ilanıyla, mağdurlardan kapora alarak dolandırıcılık yapmış olduğu belirlenen ve aralarında devlet memurlarının da yer almış olduğu kabahat örgütüne yönelik emek harcama başlattı. 3 ay devam eden teknik ve fiziki takip esnasında gizliliğe ehemmiyet verdikleri belirlenen teşkilat üyelerinin 30 değişik vakada mağdurları ortalama 2 milyon TL dolandırdığını tespit edildi.

DOLANDIRICILIKTAN ELDE EDİLEN PARA, KRİPTO PARA HESABINA YATIRILDI

Kabahat örgütü üyelerinin ele geçirdikleri paraları kripto para hesaplarına aktardıkları ve birkaç hesap dolaştırdıktan sonrasında temiz hesap olarak adlandırdıkları hesaplara havaleler yaparak parayı çektikleri anlaşıldı. Örgütün bu şekilde son 1 yılda kabahat kaynaklı olduğu değerlendirilen ortalama 26 milyon TLlik işlem hacmi varlığı belirlendi.

Çalışmaların peşinden 4 Nisanda Diyarbakır, Gaziantep, Mersin, Malatya ve Antalyada 15 değişik adrese eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. Operasyonda 16 şüpheli gözaltına alındı. Adreslerde meydana getirilen aramalarda şüphelilerin dolandırıcılık eylemlerinde kullandığı oldukça sayıda dizüstü bilgisayar, cep telefonu, sim kart, pos makineleri ve çek-senet ile tapu belgesine el konuldu. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin peşinden adliyeye sevk edildi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.