Doğalgaz yardımı ödemeleri yattı mı? Doğalgaz yardımı başvuru nasıl yapılır?

İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen doğalgaz yardımı ödemeleri hesaplara yatırılmaya başladı. Doğalgaz yardımı gerekseme sahibi olan vatandaşlara senelik 450 lira ile 1150 lira içinde ödenecek.

DOĞALGAZ YARDIMI ÖDEMESİ HESAPLARA YATTI MI?

İhtiyaç sahibi olan, doğalgaz altyapısı bulunan 647 ilçe ve beldede ikamet eden ve organik gaz abonesi vatandaşlara verilen doğalgaz destek ödemesinin ilk taksiti ödemeleri başladı.

DOĞALGAZ DESTEĞİ BAŞVURU EKRANI

DOĞALGAZ YARDIMI BAŞVURUSU DEVAM EDİYOR MU?

Doğalgaz desteğinden yararlanmak isteyen kişiler, e-Devlet üstünden yada Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunabilecek.

DOĞALGAZ DESTEĞİ NE KADAR, KİMLERE VERİLECEK?

Vatandaşlara yapılacak ısınma desteğini mevzusunda çalışmaların neredeyse tamamlandığını ifade eden Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Isınma desteği hakkı olan yurttaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyorlar. Bunun bir kısmı da doğalgaz olarak bu ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Alt yapısı mümkün olan yerlerde bunu sağlayabileceğimizi fark ettik. Bununla ilgili Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığımızla emek harcamaları başlatıp çalışmanın sonuna doğru geldik. Şubat ayının ikinci yarısı başvuruları, Mart ayının ikinci yarısından itibaren de ödemeleri hayata geçirmeye başlayacağız. Başvuruları öteki toplumsal yardım başvuruları şeklinde e-Devlet üstünden yapmak mümkün. E-devlet üstünden yapamayan vatandaşlar ise Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurularını yapabilirler. Bunu yapamayan vatandaşlar ise Toplumsal Hizmet Merkezlerine giderek oradan müracaat ettiklerinde oradaki arkadaşlarımız lüzumlu yönlendirmeleri yapıyorlar” açıklamasında bulunmuş oldu.

ÖDEMELER İKİ TAKSİT OLARAK GERÇEKLEŞTİRİLECEK

İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirdiğimiz organik gaz tüketim desteğinde ödemeler başladı. Isıl harita baz alınarak belirlenen destek tutarı 450 lira ile 1150 lira içinde değişiyor. Ödemelerimizi iki taksit olarak gerçekleştiriliyor. Ödemesini meydana getirilen ilk taksit tutarı bölgelerin mevsimsel durumuna nazaran 225 lira ile 575 lira içinde değişecek. Organik gaz tüketim desteğinden hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan haneler yararlanabiliyor. Vatandaşlar, e-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonrasında PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Öteki taraftan ön ödemeli sayaç kullanan yurttaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yatırılacak.

Sıhhat raporu bulunan kronik hastalara yada hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara ek ödeme yapılacak. Vatandaşlar müracaat esnasında hastalığına dair raporunu sisteme işlemesi gerekecek. Hastaların yaşamış olduğu hanelere, belirlediğimiz destek tutarına ek olarak yüzde 5 fazla ödeme yapılacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir