Diyarbakır’da 7 bin yıllık ata tohumu bereketi Türkiye’ye umut oldu

Kayseri Kültepe kazıları esnasında bulunan küplerden birinin içinden buğday tanesi çıktı.

Muğlanın Marmaris ilçesinde kiraladığı arazide arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin senelik Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim hayata geçirmeye başladı.

Büyük verim elde edilmiş hakiki Anadolu buğdayı ‘Siyez’ Diyarbakırlı çiftçilerinde ilgi odağı oldu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesi Mermer Mahallesinde ekimini yaparak bölgede ilki başlatan Özkan Yıldırım, öteki buğdaylara bakılırsa maliyeti ve bakımı daha azca bulunduğunu ve elde edilmiş başaklarda 3 kata kadar daha çok verim verdiğini kaydetti.

VERİMİ ÇOK YÜKSEK

Özkan Yıldırım maliyetin öteki buğdaylara bakılırsa azca, verimin ise yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

Yıldırım, şöyleki konuştu:

*Kazı çalışmasında bir küp bulunmuş 7 bin senelik, içinde buğdayda çıkmış, orada bir mühendis ekmiş, ekince de boy ve başak olarak değişik bulunduğunu görmüş.

*Her bölgeye bir avuç verdi, bizde 100 kilogram burada 250 dönüme ektik, 150 dekar daha ayrı bölgelerde ektik. Yağışa bakılırsa iyi mi çıkacaklarını görmek için ayrı ayrı bölgelere ektik.

*7 bin senelik ata tohumu buğday, diğerlerine bakılırsa değişik, her başakta 250 ile 160 arası dane tutuyor, dekara bin 200 kilogram kuru olarak bekliyoruz, öteki buğdaylar ise yağışlar güzel olursa 450 kilogram geliyor.

*Bir öteki farkı ise biz öteki buğdaylarda dekarına 30 kilogram ekerken bunu ise dekarına 18 kilogram ektik.

*Biz bunda taban gübresi 22 kilogram, 15 kilogramda bahar gübresi verince toplamda 37 kilogram gübre kullanmış olduk, diğerlerinde ise 30 kilogram taban 30 ise bahar verilerek 60 kilogram gübre veriliyor.

*Ek olarak bu ata tohumunda zirai ilaç kullanılmasına gerek yok, yabani otları boğuyor ve ilaca da gerek kalmıyor.

*Ek olarak sapları kalınca olduğundan öteki buğdaylara bakılırsa saman farkı oluyor, öteki buğdaylar dekara 350 kilogram saman verirken bu ata tohumunda ise 1,5 ton saman veriyor ve buda ülke ekonomisine destek sağlıyor.

*Tanrı’ın izniyle Türkiye’nin her yerine yayılır genleriyle oynanmamış ata tohumu, buğdayda bununla beraber yakında ihraç ülkesi olacağız.

*Maliyeti öteki buğdaylara bakılırsa fazlaca azca, verimi devasa yükseklikte. Artık Türkiye’nin her yerine bunun yayılmasını istiyoruz. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.