DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: İşçilerin ücretlerinde iyileştirme istiyoruz

Sıhhat işçileri bugün, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde fiil düzenleyerek, haklarının iyileştirilmesi talebinde bulunmuş oldu. “Sıhhat işçisiyiz, haklarımızı istiyoruz” pankartının açıldığı eyleme DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katılım sağlamış oldu.

BU DÜZEN BİZİ YOKSULLAŞTIRMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca açıklanan gelişme rakamlarını değerlendiren Çerkezoğlu, “Bu senenin ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 7,3 büyümüş. Evet biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz, bizim emeğimiz üstünden ülkemiz büyüyor. Fakat biz bu büyümeden payımızı almış mıyız? Türkiye ekonomisinin yüzde 7 buçuğa yakın büyümüş olduğu bu zamanda, işçi sınıfının, emekçilerin ürettiğimiz bu değerden almış olduğu hisse yüzde 39’dan yüzde 31’e gerilemiş. Şu demek oluyor ki bu seviye bizi daha çok yoksullaştırmaya devam ediyor” diye konuştu.

TALEPLERİ SIRALADI

Çerkezoğlu, işçilerin taleplerini şu şekilde deklare etti:

* Tüm sıhhat işçileri olarak ücretlerimizde kalıcı ve gerçek enflasyon karşısındaki kaybımızı giderecek bir iyileştirme istiyoruz.

*Sıhhat çalışanları açısından kazanılmış bir hak olan haftalık 40 saat emek verme istiyoruz.

*Meydana getirilen bu sözleşmelerle tekrardan 45 saate çıkarılan bu dayatmayı kabul etmiyoruz.

*Haftalık 40 saatlik emek verme sistemi istiyoruz.

*Ara dinlenmelerimizi, istirahatlerimizi, yiyecek molalarımızı istiyoruz.

*Taşeron döneminden beri mevcud, keyfiyetin ve hukuksuzluğun ortadan kaldırılmasını, nerede bir iş gösterirlerse ‘benim görevim değil’ dediğimizde her türlü baskı ve keyfiyetle karşılaştığımız bu düzenin son bulmasını ve vazife tanımlarımızı istiyoruz.

*Bizi taşerondan, bizi o içi boş ekibe geçirdiklerinde mevcud 696 sayılı KHK’dan meydana gelen tüm keyfiyetlerin ve hukuksuzlukların son bulmasını istiyoruz.

*Tahin hakkımızı istiyoruz. Mecburi emeklilik dayatmasının son bulmasını istiyoruz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir