Dışişleri’nden ‘Zambiya ile Güvenlik İş Birliği Anlaşması’ açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, İYİ Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan’ın eleştiride bulunmuş olduğu Zambiya ile imzalanan ‘Güvenlik İş Birliği Anlaşması’ hakkında değerlendirmede bulunmuş oldu.

Dışişleri’nden ‘Zambiya ile Güvenlik İş Birliği Anlaşması’ açıklaması

Bakanlık Sözcüsü Bilgiç, yapmış olduğu yazılı açıklamada, Zambiya’nın Sahra Altı Afrika’da Türkiye’nin oldukca yönlü ilişkilerinin bulunmuş olduğu, bu bağlamda güvenlik alanında iş birliğinin de ehemmiyet taşımış olduğu bir ülke bulunduğunu belirtti.

2018 senesinde imzalanan söz mevzusu anlaşmanın, örgütlü suçlarla ve terörizmle mücadeleyi içeren oldukça geniş bir kapsama haiz bulunduğunu aktaran Bilgiç, şu açıklamada bulunmuş oldu:

* Antak kalma bu yönüyle, iki ülke arasındaki güvenlik iş birliğine her alanda katkı sağlayacak mahiyettedir. Zambiya makamları, ülkenin haiz olduğu geniş ölçekli su alanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla mevzuya ilişkin iş birliğini bilhassa antak kalma metninde muhafaza etmişlerdir. Nitekim, Zambiya’nın deniz/su yolları kolluk birimi (Marine Unit) mevcut olup, devriye faaliyetlerini yürütmektedir.

* Söz mevzusu Birim, bir tek bölgede güvenliği sağlamakla kalmayıp, bununla beraber yasa dışı sınır geçişini engelleme görevini de yerine getirmektedir. Ek olarak, Sahra Altı Afrika’daki Büyük Göller Bölgesi’nde istikrarın tesisi için etkinlik gösteren Büyük Göller Bölgesi Internasyonal Konferansı’nın da kurucu üyesi olan Zambiya’nın, kendi sınırlarını oluşturan göllerde güvenlik alanında iş birliğine hususi ehemmiyet atfettiği bilinmektedir.

* Öte taraftan, anlaşmaya yönelik spekülasyonlar, antak kalma metnine Zambiya makamlarıyla beraber nihai halinin verildiği gerçeğini de göz ardı etmektedir. Zambiya makamlarının ülkelerinin gereksinimlerini ve geleceğe dönük iş birliği potansiyelini en iyi değerlendirebilecek durumda oldukları muhakkaktır.

* Bu itibarla, ülkemiz ve Zambiya içinde imzalanan Güvenlik İş Birliği Anlaşmasının öngördüğü iş birliği hedeflerinin gerçekleşmesi ülkelerimizin olmasıyla birlikte bölgelerimizin ortak güvenliğine de katkı elde edecektir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.