Dışişleri Bakanlığı’ndan İsrail’e kınama

Dışişleri Bakanlığından İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim faaliyetleri ve Cenin Sığınmacı Kampında yaşanmış olan vakalar hakkında izahat yapılmış oldu.

İsrail tarafınca, Batı Şeria’da toplam 4 bin 427 yeni yerleşim birimi inşa edilmesini kapsayan 25 ayrı projenin kabul edilmiş olduğu hatırlatılan açıklamada, “Buna ilaveten, İsrail yasalarına bakılırsa dahi yasadışı olarak görülen Mitzpeh Dani ve Oz V’gaon yerleşimlerinin yasal statüye kavuşturulması yönünde alınan sonucu kınıyoruz. Söz mevzusu tek taraflı adımlar bölgede gerginliği tırmandırmakta ve sulh zeminini tahrip etmektedir. İsrail’i internasyonal hukuka ve yerleşik BM parametrelerine aykırı olan, ek olarak iki devletli çözüm sürecini tehlikeye atan bu adımları sonlandırmaya çağrı ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ek olarak Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile’nin 11 Mayıs günü Batı Şeria’daki Cenin Sığınmacı Kampında yaşamını kaybetmesi ve bir gazetecinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların açık, yansız ve kapsamlı bir soruşturma kanalıyla açığa kavuşturulması gerektiği vurgulanırken, “Sorumluların bir an ilkin hakkaniyet önüne çıkarılması hususundaki beklentimizi de yineliyoruz” dendi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.