Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Çatışmaların, savaşların yüzde 60’ı bizim coğrafyamızda

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, katılmış olduğu iftar programında vatandaşlarla bir araya geldi. Mevlüt Çavuşoğlu, valilik konuşmasının arkasından ihracatçılarla toplantı düzenleyerek Sinop’tan daha oldukca üretim ve ihracat yapması mevzusunda görüşmelerde bulunmuş oldu. Arkasından esnaf ziyareti icra eden Çavuşoğlu, Mustafa Kemal Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen 2 bin kişilik iftar yemeğinde halkla bir araya geldi.

CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE ÜLKEMİZİ ÇOK FARKLI BİR KONUMA GETİRİYORUZ

Bakan Çavuşoğlu, tüm ülkelerde gerek enflasyon, gerekse tedarik mevzusunda sıkıntıların bulunduğunu açıkladı. Sorunların tüm dünya genelinde bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Bugün tüm dünyada var, mazeret olsun diye söylemiyoruz. Sıkıntılar var mı var. Tüm dünyada enflasyon var mı var, tedarik zincirlerinde aksama var mı, salgınla beraber başladı. Şimdi Ukrayna savaşıyla birlikte değişik bir boyut daha kazanmıştır. Fakat her kriz, fırsatı da bununla beraber getirir. Biz Türkiye olarak bir yanda mevcud krizleri yönetmeye çalışıyoruz, diğer yanda önümüze çıkan fırsatları da ülkemiz ve milletimiz için değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu fırsatçılıksa fırsatçılık, önümüze fırsat çıkmış. Biz başkalarının kötülüğünden medet uman bir ülke de değiliz. Tam tersi, insani dış politikamızla tüm mazlumlara da yardım eden bir milletiz. İşte Ukrayna cenginde da aynı anda savaşın bir an ilkin sonlandırılması için cumhurbaşkanımızın liderliğinde çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.

BAŞTA BM OLMAK ÜZERE KURULAN SİSTEMLER SAVAŞLARI ÖNLEYEMİYOR

Rusya Ukrayna savaşına değinen Çavuşoğlu, her iki ülkenin de arabulucu olarak Türkiye’ye güvenmesinin bir sebebi bulunduğunu belirterek, “Niçin her iki ülkede bir tek Recep Tayyip Erdoğan’ın arabuluculuğunu kabul ediyor, bundan dolayı biz ilkeli davranıyoruz. Bundan dolayı biz ilişkilerimizi beraberce en iyi şekilde yürütmeye çalışıyoruz. Dengeli davranıyoruz, adaletli davranıyoruz, hakikatı söylüyoruz, yanlışa yanlış, doğruya doğru diyoruz. Dolayısıyla Türkiye’nin dünya barışı için önemi artıyor. Bir yanda sistemin değişmesi icap ettiğini söylüyoruz daha adaletli bir dünya olsun. Dünya beşten büyüktür diyor Sayın Cumhurbaşkanım. Niçin, başta BM olmak suretiyle kurulan sistemler savaşları önleyemiyor. Başlamış olan savaşları durduramıyor. İnsanların beklentisine çözüm bulamıyor. Pandemi sonrasında bile BM 3 ay sonrasında kararla karşımıza çıktı, her insanın ortak derdi olan, kimsenin değişik düşünmediği bir mevzuda. Fakat bu sistem değişsin derken çözümler de getiriyoruz, hiç kimseye bir garezimiz yok” şeklinde konuştu.

SAVAŞLARIN YÜZDE 60I BİZİM COĞRAFYAMIZDA

Bakan Çavuşoğlu, dünyada çıkan savaşların yarısından fazlasının Ortadoğu’da çıktığını dile getirerek, “Daha adil bir dünya için çalışalım diyoruz, fakat bu sistem değişinceye kadar oturup bir kenarda bekleyemeyiz. Bundan dolayı yangın yanı başımızda. Çatışmaların, savaşların yüzde 60’ı bizim coğrafyamızda. Güneyimizde, kuzeyimizde, doğumuzda, batımızda; Balkanlarda, Kafkasya’da, Suriye’de, Libya’da Yemen’de her yerde, şimdi Ukrayna’da problemler var. Yanı başımızda Gürcistan’ın durumu ortada” diyerek Gürcistan’ın sınır bütünlüğünde sorunların var bulunduğunu söylemiş oldu.

TÜRKİYE ARTIK KÜRESEL BİR GÜÇTÜR

Çavuşoğlu, sözlerini şöyleki tamamladı: “Fakat biz, tüm komşularımızın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Yangın bizim etrafımızdaysa bunu söndürmek için herkesten ilkin bizlere vazife düşüyor. Bundan dolayı biz Türkiye olarak bölgesel bir güç değiliz, Türkiye artık küresel bir güçtür.” (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.