Dikkat! Dijital dolandırıcılık çok arttı

Cem YILDIRIM/ANKARA

Tüketici Hakları Genel Başkanı Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, son dönemde dijital dolandırıcılık olaylarının fazlaca arttığını belirtti. SÖZCÜ WEB TV vasıtasıyla tüketicileri uyardı.

Çakar, “Pandemi süreci ile beraber toplumsal medya ve web ortamında dijital dolandırıcılık fazlaca arttı. Derneğimize gelen şikâyetler de yoğunlaştı’’ dedi. Dolandırıcılığın web ortamı ve toplumsal medyada ürün ya da hizmet tanıtımları vasıtasıyla yapıldığını belirten Çakar şu uyarılarda bulunmuş oldu:

TIKLAMAYIN: Tanımadığınız kişilerden telefonunuza gelen elektronik posta ve kısa mesajlara tıklamayın. Alışverişlerinizi inceleyebileceğiniz mağaza ve marketlerden yapın. Sanal firmalara güvenip, para havalesi, yapmayın, kredi kartı bilgilerinizi vermeyin. İnternet ortamında kart bilgilerini paylaşmak dolandırıcılar için en büyük hedeftir. Bu bilgiyi alan dolandırıcılar tüketicinin banka hesaplarından para çekebilir.

HAKLARIMIZ NELER?: Tüketicinin korunması yasasına gore ayıplı mal ve hizmetler ile dolandırıcılıklarda tüketicilerin hakları vardır. Aldatıcı, yanıltıcı ürün tanıtımlarında tüketicilerin belli süreler içinde haklarını araması gerekiyor. Dolandırılan, en kısa sürede cumhuriyet savcılığına başvurmalı. Satın alınan malda ayıp ya da kusur var ise, malın miktarına gore ikamet etmiş olduğu yerdeki tüketici yargıcı heyetlerine, ilçe yargıcı heyetlerine başvuruda bulunmak gerekir. Tecim müdürlüklerine ve Tüketicinin Korunması Genel Müdürlüğüne de müracaat yapılabilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir