DGS başvuru ücreti ne kadar, başvuru nasıl yapılır?

Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans programları mezunlarının lisans öğrenimine geçişi için uygulanan DGS sınavına başvurular devam ediyor. DGS başvuruları 13-23 Mayıs 2022 tarihleri içinde alınacak, müracaat işlemleri ÖSYMnin Aday İşlemleri Sitemi (AİS) ais.osym.gov.tr adresi üstünden yapılacak.

DGS BAŞVURU EKRANI (ÖSYM AİS)

DGS BAŞVURU KILAVUZU 2022

DGS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

DGS müracaat işlemleri 13 Mayıs tarihinden itibaren ais.osym.gov.tr adresi üstünden yapılacak. DGS müracaat kılavuzu da ÖSYM’nin sitesinden gösterildi.

DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

DGS başvuruları 13 Mayıs – 23Mayıs tarihleri içinde yapılacak. Geç müracaat zamanı ise 31 Mayıs olarak belirlendi.

DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR? 

DGS müracaat tutarı 2022 yılı için 190 lira olarak belirlendi.

DGS NASIL OLACAK?

DGS imtihanı 150 dakika sürecek, sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir beceri testi uygulanacak. Testte, 50 sayısal ve 50 sözel olmak suretiyle toplam 100 sual yer alacak. Sınavda uygulanacak kontrol, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlanıyor. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan informasyon ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacak. Kontrol soruları, değişik alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri özellikte olacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir