DEVA Partisi yeni eylem planını açıkladı

Bursa’da düzenlenen görüşmede ‘Mahalli Yönetimler ve Şehircilik Fiil Planı’ tanıtıldı.

101 maddeden oluşan fiil planını DEVA Partisi Genel Başkan Ali Babacan ile partinin Mahalli Yönetimler ve Şehircilik Politikaları Başkanı Candan Karlıtekin söyledi.

Babacan, Dış siyaset, ulusal müdafa ve yargı benzer biçimde alanlar hariç yetki merkezden yerele devredilecek. Kayyum uygulamalarına son verilecek. Cem Evleri’ne mekân ayrılacak. Büyük projeler halka sorulacak. Belediyelerdeki rantla savaşım edilecek. On yıl içinde naturel afetler karşısında zayıf konut kalmayacak dedi.

BİR İLKİN ALTINA İMZA ATIYORUZ

“Fiil planlarıyla, seçimlerden sonrasında kurulacak hükûmetin ilk 90 ve 360 günde yapacaklarımızı şimdiden hazırladık, hazırlıyoruz diyen Babacan, Siyasetin bir tek şikâyet etmek olmadığını biliyoruz. Biz siyaseti sorunları tespit edip, çözümleri ortaya koyma işi olarak görüyoruz. Politika tarihimizde bir ilkin altına imza atıyoruz. Biz, elimizde çözümlerimizle iktidara yürüyoruz ifadelerini kullandı.

KOSKOCA ÜLKE BEŞTEPE MAHALLESİNDEKİ BİR ODADAN YÖNETİLMEZ

Babacan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanı işaret ederek, “Türkiye tek bir karar makamından, tek bir merciden yönetilemeyecek kadar büyük bir ülke. Bu koskoca ülkenin, Ankara’nın Yenimahalle kazasının Beştepe mahallesindeki bir odadan yönetilmesi mümkün değil. Yönetilemiyor da aslına bakarsanız. Onun için yetkinin, merkezden yerele doğru mümkün olabildiğince devredilmesi icap ettiğini düşünüyoruz. Bunu söylerken kuşkusuz dış siyaset, ulusal müdafa, yargı benzer biçimde alanlara girmiyoruz. Bunlar merkezi hükûmetin işi diye konuştu.

DEVA İKTİDARINDA YERİNDEN YÖNETİM İLKESİNİ ESAS ALACAĞIZ

Babacan, “Yerinden yönetim, ülke kaynaklarının yerinde, verimli ve etkin kullanılabilmesini bununla beraber getirir. Yerinden yönetim; demokratik temsilin geliştirilmesini ve demokratik kültürün derinleştirilmesini sağlar. Tek tek bireylerin yönetimde daha fazlaca söz sahibi olmasını sağlar. Onun için, gönül rahatlığıyla söylüyorum; DEVA Partisi iktidarında ‘yerinden yönetim’ ilkesini esas alacağız. Milletin memnuniyetini esas alacağız şeklinde konuştu.

KAYYUM UYGULAMALARINI TARİHE KARIŞTIRACAĞIZ

İçişleri Bakanlığı’nın mahalli yönetimler üstünde vesayet kurmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirten Babacan, açıklamasına şu şekilde devam etti:

* İçişleri Bakanının seçilmiş belediye başkanları üstünde görevden alma, kayyum atama etme ve bunun benzer biçimde taraflı, tadı ve partizan uygulamalarını tarihe karıştıracağız.

* A partisine oy vermiş, B partisine oy vermiş asla fark etmez. Milletin iradesini gasp eden uygulamaları ortadan kaldıracağız.

CEM EVLERİNE MEKAN AYIRACAĞIZ

* Ankara’nın tüm yurttaşlarımıza eşit mesafede olmasını sağlayacağız. Ayrımcılıkla savaşım edeceğiz. Eşit yurttaşlık ilkesini başat kılacağız.

* Bu anlayışla, bayındır planları yapılırken, Alevi yurttaşlarımızın yoğun yaşamış olduğu semtlerde Cem Evlerine mekân ayrılmasını ne olursa olsun sağlayacağız.

BÜYÜK VE ÖNEMLİ PROJELERİ HALK OYLAMASINA SUNACAĞIZ

* Belli başlı projeleri o bölgede oturan yurttaşlarımıza soracağız. E-devlet üstünden oylamalarını sağlayarak tercihlerini öğreneceğiz.

* Bir işi yaparken ilkin mahalleliye danışacağız. Büyük ve mühim projelerin yarışmaya açılmasını ve halk oylamasını sunulmasını sağlayacağız. Tepeden inmeci olmayacağız.

BELEDİYELERDE BİR AVUÇ VURGUNCUNUN RANT DEVRİNİ BİTİRECEĞİZ

* Belediyelerde dizginleri eline alan bir avuç vurguncunun rant devrini bitireceğiz. Tevfik Fikret’in tabiriyle, iştah veren tüm yağma sofralarını toplayacağız.

* Yasal önlemler alacağız. ‘Belediye’ kelimesini duyduğu anda gözünde dolar işareti oluşan insanları belediyelerin kapısından içeri sokmayacağız.

* Giderayak testiyi doldurma derdinde olanlar da bizi iyi dinlesin. Geçmiş dönemlerde meydana getirilen iş ve işlemleri her türlü denetime doğal olarak tutacağız.

* Siyasetin mahalli yönetimler eliyle finanse edilmesini önleyeceğiz. İmar kaynaklı rantları vergilendireceğiz. Yolsuzluklarla emin bir halde savaşım edeceğiz.

KENTSEL YENİLENMEDE FAİZSİZ VEYA DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ TEMİN EDECEĞİZ

Babacan, kentsel yenilenmede naturel afet riski bulunan alanlara öncelik tanıyacaklarını da ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü:

* Banka konut kredi sistemini, kentsel yenilenmede, teşvik unsuru haline getireceğiz. Dar gelirli vatandaşımıza faizsiz yada düşük faizli uzun vadeli kredi temin edeceğiz. Gene dar gelirliler için konut edindirme teşvikleri belirleyeceğiz.

* Uygun koşullu toplumsal konut kiralama uygulamasını da hayata geçireceğiz. TOKİ’nin tek amacı vatandaşa toplumsal konut edindirmek olacak. Bazıları TOKİ’yi duyunca da gözünde dolar işareti oluyor. Onu da biliyoruz.

YILDIZ ŞEHİRLER KURACAĞIZ

* Şehirlerimizin kentsel yenilenme sürecini başarıyla tamamlayacağız. Bu süreçte uygulayacağımız bir öteki projenin adı ‘Yıldız Şehirler’.

* DEVA Partisi iktidarının birinci senesinde, Yıldız Şehirler kurulmasına yönelik araştırma çalışmalarına başlayacağız.

* İstanbul başta olmak suretiyle, kentsel yenilenmenin tıkandığı büyükşehirleri yenilerken, uydu metropoller oluşturma projesine ağırlık vereceğiz.

SOKAK HAYVANLARININ YÖNETİMİNE DAİR AKSAKLIKLARI GİDERECEĞİZ

* Yurttaşlarımızın şehirlerdeki yaşam standardını arttıracağız. Çevremizi, suyumuzu ve havamızı kirleten kuruluşlara caydırıcı yaptırımlar uygulayacağız. Şehirlerde ses kirliliği, görüntü kirliliği ve kaldırım işgallerine karşı önlemler alacağız.

* Gezim bölgelerinden başlayarak, yurttaşlarımızın kıyılardan yararlanmasının önündeki engelleri kaldıracağız. Son günlerde sıkça tartışılan bir mevzuyu da çözüme kavuşturacağız.

* Başıboş sokak hayvanlarının yönetimine dair mevcut aksaklıkları gidermek suretiyle, en iyi uygulamalardan esinlenerek, süreli hayvan barınma alanlarını tekrardan düzenleyeceğiz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir