Demirköprü Barajı’nda su seviyesi eksi 1,40’a yükseldi

Türkiye’nin en mühim barajları içinde yer edinen ve Manisa’dan İzmir’e kadar 1 milyon 275 bin dekar arazinin sulandığı Manisa Demirköprü Barajı’nda su seviyesi eksi 12’lerden eksi 1,40 seviyelerine terfi etti.

Demirköprü Barajı’nda su seviyesi eksi 1,40’a yükseldi

Manisa’nın Salihli ile Köprübaşı ilçeleri içinde yer edinen ve Manisa’nın Gediz Ovası ile İzmir’in Menemen Ovası’nın sulamadaki can damarı olan Demirköprü Barajı’nda su seviyesi son yağışlarla beraber yükselmeye başladı. 1 milyon 275 bin dekar araziye can veren barajdaki su seviyesi, son yağışlarla eksi 12’lerden eksi 1,40’lara kadar terfi etti. Gelecek haftalarda gelecek yağışlarla beraber su seviyesinin birazcık daha yükselmesi beklenirken, bu seviyenin sulama için halen kafi olmadığı bildirildi.

Barajın büyük bir öneme haiz bulunduğunu belirten Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Demirköprü Barajı oldukça mühim bir baraj. Barajın ilk çıkmış olduğu yerden İzmir’in Menemen Ovası’na kadar 1 milyon 275 bin dekar arazi bu barajdan sulanıyor. Tarımda su eğer olmazsa da olmazımız. Şu an için geçen senelerde su seviyesini eksi 12’lere kadar gördük.

Şu an düzgüsel şartlarda barajın doluluk oranı eksi 1,40 seviyelerinde. Murat Dağı’ndan olsun, kar yağışlarından olsun doluyor sadece kafi değil. Fakat şu an kış bitiyor, mart ayına girdik. Mart ayında da yağış bolca olursa baraj birazcık daha dolar. Zira barajdan hem elektrik üretiliyor hem de sulamada kullanılıyor” dedi.

“1000’DE 1 SU HARCAYACAĞIZ”

Barajdan kapalı dönem sulama sistemine geçilmesiyle oldukça daha azca su harcanacağını belirten Yalvaç, “Kapalı dönem sulama sistemi için geçmiş yıllarda bir emek verme yapılmış ve arşive konulmuş. Biz o çalışmanın tekrardan canlandırılmasını istiyoruz. Kapalı dönem sulama sistemiyle sulandığında barajdaki su ne kadar düşse de yırtıcı sulamaya nazaran 1000’de 1 su harcayacağız” diye konuştu.

“BALIKÇILIK FAALİYETİ BİTTİ”

Öte taraftan gerek balıkçılık faaliyetleri gerekse tarımda sulama faaliyetleri yönünden oldukça mühim bir yere haiz olan Marmara Gölü de yağışlarla beraber su tutmaya başladı. Yalvaç, “Biz geçtiğimiz yıllarda emek harcamalar yaptık. Bozdağ’dan Ahmetli regülatörüne giden tüm çayların görüntülerini çektik.

Marmara Gölü kurumuş bir halde. En önemlisi Ahmetli regülatöründen pompalar vasıtasıyla kara kanalıyla göle su basılabilir. Orada 400’e yakın aile balıkçılık yapıyordu. O balıkçılık faaliyetleri şu an bitti. Balık çeşitlerimiz de bitti. Birçok kuşun barındığı, göç yolunda olan göl bitti. Bunların yanında en önemlisi ziraat bitti.

O gölden beslenen birçok mahallede su sıkıntısı oluyor. Sulanan bir arazideki zeytin ile sulanmayan arazideki zeytin içinde oldukça fark var. Zeytini eleklere koyduğumuzda sulanan yerlerdeki zeytinler oldukça daha kaliteli çıkıyor. Sulanmayan yerlerde zeytinler eleklerden aşağı düşüyor ve kilogram bazında para kaybı yaşanıyor” dedi. “Gölü kurtaralım” çağrısı icra eden Yalvaç, “Bozdağ’dan akan tertemiz suları Ahmetli regülatöründen pompalar vasıtasıyla göle basalım” teklifinde bulunmuş oldu.

Gölün bölge halkı için mühim bir gelir deposu bulunduğunu söyleyen vatandaşlardan Uğur Gürel de, “Bu gölümüz kurudu. Bu yağmur sularıyla bu kadarlık bir su meydana geldi. Iyi mi bir emek verme yapılır, eski haline iyi mi getirilir bilmiyoruz fakat yetkililerden yardım bekliyoruz. Tek deva bence Ahmetli regülatöründen su basılması. Göl kurudu gitti. Kuşlar, balıklar hepsi yok oldu. Daha ilkin oldukça su vardı, balıkçılık vardı, avcılık vardı, sulama yapılıyordu. Sadece 2 ay sonrasında bu suyu bile göremeyiz. Toprağın çatlakları bile dolmamış. Bu su kaybolur burada, yaşam biter” dedi. (İHA)

İstanbul'da son yağışlar ile barajlar yüzde 83.78 seviyesine geldi İlginizi Çekebilir İstanbul’da son yağışlar ile barajlar yüzde 83.78 seviyesine geldi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.