Davutoğlu: Türkiye, NATO’da ciddiye alınmıyor

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katılmış olduğu tv programında gündeme dair açıklamalarda bulunmuş oldu.

İktidara yakın iş insanlarından Ethem Sancakın Rus televizyonuna röportaj vererek, NATO üyeliği Türkiyenin geçmişten gelen ayıbıdır sözlerini sarf etmesi ve Türkiyenin Ukraynaya verdiği SİHAlara ilişkin Bu şekilde kullanılacağını bilmiyorduk” demesine tepki gösteren Davutoğlu, Vergi indirimleri üstünden, saydam olmayan ihaleler üstünden rant elde etmiş bir iş adamının Türkiyenin gayri resmi sözcüsü şeklinde Rusyada izahat yapması devletimizin düşmüş olduğu vehameti ortaya koyuyor dedi.

HİÇBİR İŞ ADAMI BU TABİRİ KULLANAMAZ! HANGİ YETKİ İLE KONUŞUYOR?

Davutoğlu, Hiçbir iş adamı kim olursa olsun Türkiyenin ayıbı diye bir tabir kullanamaz. İktidarın ayıbı, bir iş adamının Türkiyenin ayıbı diye dışarıda izahat yapacağı kadar devleti minik düşürmeleridir. Ne haddine? Kimdir Ethem Sancak? Kim Türkiyenin ayıbı diye bir cümleyi başka bir ülkenin televizyonunda kullanabilir? Hangi yetki ile konuşuyor? çıkışında bulunmuş oldu.

TÜRKİYE NATODA CİDDİYE ALINMIYOR

Davutoğlu, şu şekilde devam etti;

*Romanyanın dahi Karadeniz ülkesi olarak katılmış olduğu NATO toplantısına, Türkiye hem Rusya hem Ukraynaya komşu ve boğazları denetim eden bir ülke olarak çağrı edilmedi. Siz Putinin bunu görmediğini mi zannediyorsunuz?

*Bidenın tüm bu kriz süresince tüm dünya liderlerini arayıp Sayın Erdoğanla bir telefon görüşmesi dahi yapmamış olmasını Putin görmüyor mu? Putinin yapmış olduğu değerlendirme şudur: Türkiye, NATOda ciddiye alınmıyor.

*Putin bundan memnun olur mu, olur fakat Türkiyeye kıymet vermez.

PUTİN, İSTANBULU TERCİH EDEBİLİRDİ

*Putin niçin arabulucuk toplantısını İstanbulda değil, Belarusta yapmayı tercih etti? Eğer Putine bu kadar yakın idiyseniz İstanbulu tercih ederdi. Fakat şundan inanırım, Türkiye NATOda etkin olsaydı İstanbulu tercih edebilirdi.

*Tahran nükleer görüşmelerini biz hep İstanbulda yaptık. Şundan dolayı İranlılar biliyordu ki biz Amerikaya tesir edebiliriz, Amerikalılar biliyordu ki biz İrana tesir edebiliriz.

*Krizi iyi mi yöneteceklerini bilemiyorlar. Akıl hafsala almaz, düşünün, Perinçek kurul gönderiyor Moskovaya.

TÜRK SİYASETİNİN MERKEZİNİ TBMM YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ

6 karşıcılık partisinin yapmış olduğu güçlendirilmiş parlamenter sistem görüşmelerine de değinen Davutoğlu, şu şekilde devam etti;

*Parlamenter sistem ile yeniden Türk siyasetinin merkezini TBMM hayata geçirmeye çalışıyoruz. Niçin TBMM? Şundan dolayı TBMMde hepimiz var. Toplumun her kesimi var. Tek bir akıl yok, ortak bir akıl var.

*Israrla şunu söylüyorlar, Koalisyonlara geri mi döneceksiniz? Şu anda Türk demokrasi tarihinin en fena koalisyonu yaşanıyor.

*En fena koalisyon, Erdoğan Bahçeli koalisyonudur. Bakın AK Parti-MHP koalisyonu demiyorum. Şundan dolayı öyleki olsa MKYKlar içinde bir ilişki olması lazım. Erdoğan ile Bahçeli arasındaki görüşmelerden MKYKların dahli, haberi yok. Bu şekilde fena koalisyonu Türkiye görmedi.

*Sayın Erdoğanı dinlerken, aynı dönemlerde mi yaşadık diye düşünerek hüzünle izledim. Hele bizi 28 Şubat ile itham etmeye kalkmak, insanoğlunun bir tek hafızasını değil, vicdanını da kaybetmesini gerektiren bir durum.

O DÖNEMDE YAZI YAZDIĞIM GAZETE BUNU İDDİA EDİYOR, UTANMALARI LAZIM

6 partinin iktidar tarafınca hedef alınmasına da cevap veren Davutoğlu, Kendisi oldukca iyi bilir, 28 Şubat kararlarının alınmasından kısa bir süre sonrasında 28 Şubata karşı iyi mi direneceğimizin toplantısını Sayın Abdullah Gül ile, Sayın Erdoğan ile beraber, sonrasında kayyum atadığı Bilim Sanat Vakfında yapmıştık. O gün gelip nefes almış olduğu yere kayyum atadı Cumhurbaşkanı, şimdi de beni 28 Şubat ile beraber anıyor. Yazıklar olsun. O dönemde yazı yazdığım bir gazete, altılı masanın ülkeyi sattığını iddia ediyor. Utanmaları lazım diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir