Davutoğlu: Bu bir seçim ittifakı değil

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İzmir programı kapsamında kentte çeşitli temaslarda bulunmuş oldu. İlk olarak gazetecilerle bir araya gelen Davutoğlu şunları söylemiş oldu:

* Modernleşmenin başladığı, ekonomimizin temellerinin atılmış olduğu, demokrasimizin serpildiği kent İzmirdir. Dün İzmirde pek oldukca temasta bulunduk.

* Bugün de İzmirde Buca ve Mendereste olacağız. Büyükelçilik Konferansını İzmirde yapmıştık. Başbakan olduktan sonrasında aldığım ilk kararlardan biri İzmirde başbakanlık ofisi açmaktı.

* İzmir Türk siyasetinin belirleyici şehirlerinden biridir. İnşallah Türkiye bu karanlık, zor, kasvetli iklimi aşacak. Kutuplaşmaları aşmak suretiyle oldukca yoğun bir çaba içinde olduğumuzu hepiniz yakından seyrediyorsunuz.

İZMİRDE İDEALİMİZ EN GÜÇLÜ PARTİ OLMAKTIR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ile görüştüğünü belirten Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

* İzmirin sorunları ile ilgili güzel bir sohbette bulunduk. Tabipler Odasını ziyaret ettik. Kemeraltında, Karşıyakada saatlerce halkımızla bir araya geldik. İlk kez bu kadar esnafımızı bezgin ve halkımızı alışverişten uzak gördük. Hanım giysisi satılan bir mağazada vitrinde tek bir lamba yanıyordu.

* Esnaf vitrini sadece tek bir lambayla aydınlatabildiğini söylemiş oldu. Gözümüzün önünde orta derslik eriyor. İyi eğitim almış ve düzgüsel şartlarda orta ve üst derslik olması ihtiyaç duyulan kesim kayboluyor. İzmirde bizim iddiamız en kuvvetli parti olmaktır. İl Başkanımız İzmirde oldukca kısa sürede iyi bir altyapı oluşturdu.

BU BİR SEÇİM İTTİFAKI DEĞİL

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem mevzusunda elde edilmiş mutabakatın önemine dikkat çeken Davutoğlu, şu şekilde konuştu:

* Sorun şahıs meselesi değil sistem meselesi. Bu bir seçim ittifakı değil. 2018 seçimlerinden sonrasında Mutluluk Partisi bu ittifaka aslen devam etmedi.

* Yapılandırılmış, ilkeleri açık bir halde ortaya konulmuş, gelecek planlaması itibariyle de ana bir perspektifin verildiği bir ittifak yapılanmasının, ittifakın tekrardan yapılandırılmasının doğru olacağı kanaatindeyim.

* Bu mevzular istişareye açık konulardır. Daha geniş tabanlı bir iş birliği yapmanın imkanlarını araştıracağız. Mühim olan iyi niyet, kişisel hesapların ülke vizyonunun önüne geçmemesidir.

GELECEK PARTİSİ SİYASETE DİNAMİZM GETİRDİ

Rusya-Ukrayna savaşını da değerlendiren Davutoğlu, O bölgede sürecek olan her harp enerji tutarları artışına, ekonomik ilişkilerin neredeyse durma noktasına gelmesine niçin olacaktır. Son dönemde Antalyada dışişleri bakanlarının katılımıyla meydana gelen üçlü dış ilişkiler oldukca doğru dedi.

Öte taraftan Davutoğlu, her insanın parti kurma mevzusunda özgür bulunduğunun altını çizip, 2018-2019 yıllarında toplam 4 parti kuruldu. Biz 12 Aralık 2019da Gelecek Partisini kurduk. Ondan sonra 40a yakın parti kuruldu. Her insanın parti kurma ihtiyacını fark etmiş olduğu fakat korkudan parti kuramadığı dönemde Gelecek Partisi kuruldu. Bunu ben siyasete Gelecek Partisinin getirmiş olduğu bir dinamizm olarak görüyorum şeklinde konuştu.

BUCA İLÇE BİNASI AÇILDI

Davutoğlu gazetecilerle görüşmesinin peşinden Ahmet Piriştina Şehir Arşivi ve Müzesini ziyaret etti. Peşinden Davutoğlu, Rumeli Bayanları Derneğine giderek dernek yetkilileri ile görüştü.

Davutoğlu ondan sonra, Türk siyasetçi ve Zihinsel Özürlüleri Yetiştirme ve Koruma Vakfı (İZÖV) Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özfaturayı Engelsiz Yaşam Köyünde ziyaret etti.

İkilinin görüşmesinden sonrasında Davutoğlu, Buca İlçe Binasının açılışını gerçekleştirmiş oldu. Davutoğlu ilçe binasının açılışında Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ile kurdele kesti. Buca ilçe binasının peşinden Menderes ilçe binasının açılışını gerçekleştiren Davutoğlu, şehirden ayrıldı. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.