Datça’da ‘Yete Gari Geçinemiyoruz’ eylemi

Muğla’nın Datça ilçesinde bugün “Yete Gari Geçinemiyoruz” platformu, Cumhuriyet Meydanında yapmış olduğu mitingle son zamanlardaki yaşam pahalılığını, zeytinlikleri, ziraat arazilerini, derelerin yok edilmesini protesto etti.

Mustafa Kemal Atatürk Caddesi’nden yürüyüşe geçen topluluk Cumhuriyet Meydanı’nda açıklamalar yapmış oldu. Eyleme karşıcılık parti temsilcileri, STK, platform ve demokratik kitle örgütler katıldı.

Açıklamalara çeşitli esnaf sahipleri de katıldı. Bildirilerin okunmasının arkasından meşhur sanatçı Fuat Saka ile beraber Grup Datca ve Ömer Ağabalık şarkılarıyla eyleme katılanları coşturdu.

GEÇİNEMİYORUZ, YETE GARİ DİYEN DATÇALILAR HOŞ GELDİNİZ

Fazlaca sayıda vatandaşın katılmış olduğu eylemde meydana getirilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* İnşaatlarda, marketlerde, kargo şirketlerinde, kamu hizmetlerinde, otellerde, kafelerde, barlarda, en ağır koşullarda, güvencesiz, yok pahasına çalıştırılan işçiler hoş geldiniz. Aldıkları maaş ile ay ortasını getiremeyen kamu emekçileri hoş geldiniz.

* Mazota, gübreye, ilaçlara meydana getirilen fahiş zamlarla üretemez hale gelen çiftçiler hoş geldiniz. Bir çok vakit dükkanını siftahsız kapatan, kapısına kilit vurmamak için dayanmaya çalışan esnaflar hoş geldiniz.

* Zamlardan sonrasında evden çıkamaz hale gelen emekliler hoş geldiniz. Sayıları her geçen gün artan işsizler hoş geldiniz. Fahiş kiralardan ve ev sahiplerinin baskılarından illallah eden kiracılar hoş geldiniz.

* Pazardan poşetleri boş dönenler, lokmasından kısanlar, elektrik faturasını ödeyemeyenler, kışın üşümemek için giysilerini üst üste giyenler, yol parası vermemek için kilometrelerce yürüyenler hoş geldiniz. Geçinemiyoruz, Yete Gari diyen Datçalılar hoş geldiniz.

ZAM, ZAM, ZAM, DURMADAN ZAM

Elektriğe, kiraya, akaryakıta, tüpe, toplu taşımaya, meyveye, sebzeye, ete, temel gerekseme malzemelerine, tekel ürünlerine, mazota, gübreye zam üzerine zam geldiğinin vurgulandığı açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

* Markete, pazara gitmekten korkar hale geldik. Alışveriş yaparken temel gereksinimlerimizden dahi kısıtlıyoruz. Beyazperdeye, tiyatroya gitmek, kitap almak, hatta ısınmak bile lüks sayılıyor artık.

* TÜİK tarafınca tüketici enflasyonu senelik bazda yüzde 61,14 olarak açıklanmış olsa da gerçek enflasyonun bunun oldukça üstünde bulunduğunu faturalarımızdan, dolmayan alışveriş poşetlerimizden, kredi kartı ekstrelerimizden elimize geçer geçmez tükenen maaşlarımızdan biliyoruz. Enflasyon Araştırma Grubu’nun gerçek enflasyonun yüzde 142nin üstünde olduğu açıklaması da malum olanı doğruluyor.

* Gözlerindeki ışıltıya bakmamızı isteyen Maliye Bakanı Nureddin Nebati, faiz durduruldu, enflasyon ise yıl sonunda denetim altına alınacak diyor. Gözlerimizin içine baka baka diyor. Bunu derken geçiş garantili köprüler yollar açılıyor, adını anmanın yasaklandığı çetelerin milyonlarca liralık vergi borçları silinip ülkenin organik kaynakları bu grupların emrine peşkeş çekiliyor.

* Devletin birçok kademesinde yandaş partizanlar üç, beş ayrı yerden işe gitmeden maaşlarını alıyor. Altın varaklı saraylarda devam eden şaşalı hayatlar bu krizden etkilenmezken emeğiyle yaşamaya çalışan biz market raflarına bakmaya korkuyoruz.

GÖZ GÖRE GÖRE BİZİMLE DALGA GEÇİYORLAR

* İnsanlara doğalgaz müjdesi verilip, tekrar organik gaz faturası ödenmeyeceğini duyuru edenlerin gözüne, ısınmak için ödenen faturaları sokmak gerekir denilerek, göz gore gore bizimle dalga geçiyorlar.

* İnsanlara manda yoğurtlu, Medine hurmalı, kestane ballı tanım verenler bunun hangi maaşla hazırlanacağını asla söylemiyorlar. Çiftçiye sürün toprağınızı, ekin tarlanızı diyenler o mazotun, gübrenin hangi parayla alınacağından asla bahsetmiyorlar. Her şeyin fiyatı artıyor. Artmayan tek şey ise gelirimiz.

* Yıl başlangıcında asgari tutara, işgören maaşlarına ve emekli aylıklarına meydana getirilen zamlar enflasyon karşısında çoktan eridi. Bir ihtimal kimimiz çoktan işinden gelirinden oldu fakat tamamımız yarın işi olmayan kalır mıyız diye korkuyoruz. İnsanlar geçinemediği için yaşamına son veriyor.

* Öğrenciler barınamadıkları için parklarda yatıyor. Müzik emekçileri enstrümanlarını satıyor. Bir avuç varlıklı lüks içindeyken, milyonlarca insan açlık sınırının altında yaşıyor.

* Sözü fazla uzatmaya gerek yok; Geçinemiyoruz! Başka mevzularda değişse de, iktidara geldiği günden bu yana istikrarlı şekilde ana para yanlısı politikalar izleyen ve iktidarını bu şekilde devam ettiren AKP bugün yaşadığımız ağır ekonomik çöküşün gerçek sorumlusudur. Sadece bu mesuliyet kimi siyasetçilerin beceriksizlikleri ile açıklanabilecek basitlikte de değildir.

* Onlarca senedir sürdürülen ana para yanlısı politikalarla bugün yaşadığımız krizin tohumları ekilmiştir. Ve biliyoruz ki bu düzenin krizlerinin yükü daima yoksulların, emekçilerin sırtına yüklenmiştir.

ARTIK YETE GARİ!

Bu seviye var olduğu günden beri emek enerjisini satarak yaşamını sürdürmek zorunda olan milyonlar için daima yoksulluk, ucu ucuna yaşamak, işi olmayan ve aç kalma korkusu anlamına geldiğinin de belirtildiği açıklamada ek olarak şunlara yer verildi:

* Bu gidişe son vermek zorundayız. Bu soygun düzenine mahkum değiliz. Bu krizi biz yaratmadık ve faturasını da biz ödemeyeceğiz. Bizlere aynı gemideyiz diyenler, lüks içinde yaşamaya devam ederken, bizim payımıza her gün daha çok açlık, daha çok yoksulluk düşmesine razı değiliz.

* Biz geceleri aç yatmadığımız, yarın çocuğumuza ne yedireceğiz, iyi mi geçineceğiz, iyi mi barınacağız, iyi mi ısınacağız diye düşünmediğimiz insanca bir yaşam istiyoruz. Bu devran elbet dönecek. Her şeyimizi elimizden aldılar fakat umudumuzu alamayacaklar.

* Cemal Süreya’nın söylediği benzer biçimde: Biz şimdi alçak sesle konuşuyoruz ya / Sükunet içinde birleşip sükunet içinde ayrılıyoruz ya / Anamız çay demliyor ya güzel günlere / Sevgilimizse çiçekler koyuyor ya bardağa / Sabahları işimize gidiyoruz ya sessiz sedasız / Bu, bu şekilde gidecek demek değil bu işler / Biz şimdi yan yana geliyoruz ve çoğalıyoruz / Fakat bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını / İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.