“Daha fazla yunus ve fok ölmeden balıkçı tekneleri silahsızlandırılsın”

Muğla’nın Milas ilçesi Ören Mahallesi’nde yakıcı silahla vurularak öldürülen nesli çekince altındaki bir Akdeniz Foku’nun peşinden Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV) tarafınca  “Daha çok yunus ve fok ölmeden balıkçı tekneleri silahsızlandırılsın” imza kampanyası başlatıldı. 2 bin 500 imza istenen kampanyaya ilgi büyük oldu ve imza sayısı kısa sürede tamamlandı.

BALIKÇI TEKNELERİNDE KARA AVCILIĞI SİLAHLARI YASAKLANSIN! #SİLAHSIZBALIKÇILIK

18 Mart’ta, nesli çekince altındaki bir Akdeniz fokunun öldürülmesiyle Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TUDAV) tarafınca imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyada TUDAV her yıl fazlaca sayıda deniz memelisinin yakıcı silahlarla öldürüldüğünü açıklayıp  “Daha çok yunus ve fok ölmeden balıkçı tekneleri silahsızlandırılsın” denildi. Izahat şöyleki:

“Av tüfeğiyle yada yakıcı silahla vurularak öldürüldüler ve failleri halen yakalanmadı.
* 18 Mart 2022 tarihinde Ören Türkevleri, Muğla’da Akdeniz foku.
* 4 Haziran 2017 tarihinde İstanbul Boğazı’nda Afalina türü yunus.
* 26 Mayıs 2015 tarihinde İstanbul Boğazı’nda Afalina türü yunus.
* 26 Aralık 2014 tarihinde Gökçeada’da Tırtak türü yunus.
* 30 Nisan 2013 tarihinde Antalya’da Akdeniz foku.
Bunlar bir tek bildiklerimiz. Kim bilir daha kaç tane koruma altında ve nesli tehlikedeki deniz memelisi vahşice katledildi ve katlediliyor.”

YASALAR AÇIK

* 1380 sayılı Su ürünleri Avcılığı Kanunu ve Su Ürünleri Tebliği gereğince, tüm yunus ve balinaların (cetacea) avlanması ve öldürülmesi yasaktır. Tüm cetacea türleri, 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Bildiri’nin (Bildiri No: 2016/35) 16. maddesinde Avlanması Yasak Türler arasındadır.

* 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu nesli tükenen hayvanların da korunmasını hedefleyip koruma şartlarına uymayanlara para cezasına çarptırılmasını öngörmektedir.

* Deniz memelileri, bununla birlikte Türkiye’nin de imza atarak taraf olduğu Avrupa’nın Yaban Yaşamı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (Bern Sözleşmesi) ve Akdeniz’in Deniz Ortamı ve Kıyı Bölgesinin Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) benzer biçimde birçok internasyonal anlaşmanın da kati koruması altındadır.

DENİZ MEMELİLERİNİN KASTİ ÖLDÜRÜLMESİNE İZİN VERİLEMEZ

Açıklamanın devamında ise “Türkiye’nin değişik bölgelerinden aldığımız ihbarlara bakılırsa, bazı balıkçılar gerek kıyıdan, gerekse tekneden hedef gözeterek yunusları korkutmaya ve/yada vurmaya iş koşturmacasındadır.

Her ne gerekçeyle olursa olsun, birçok nedenden dolayı yaşam savaşı veren deniz memelilerinin kasti öldürülmeleri kabul edilemez. T.C. Ziraat ve Orman Bakanlığı’ndan tüm balıkçı teknelerinde her türlü yivli/yivsiz, ruhsatlı/ruhsatsız av tüfeği, havalı tüfek/tabanca ve cephanesinin bulundurulmasını yasaklamasını ve amatör/ticari amaçlı su ürünleri avcılığı tebliğlerine çabuk olarak bu maddeyi eklemesini talep ediyoruz. Daha çok yunus ve fok ölmeden derhal şimdi balıkçı tekneleri silahsızlandırılsın” ifadelerine yer verildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.