Cumhurbaşkanlığı’ndan ‘araç sayısı ve akaryakıt gideri’ sorusuna ilginç yanıt

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel’in Cumhurbaşkanlığı’ndaki vasıta sayısı ve akaryakıt giderlerine ilişkin sorusuna “gerektirdiği kadar” yanıtı verildi. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in daha ilkin Cumhurbaşkanlığı’ndaki koruma ve koruma aracı sayısına ilişkin sordurulmuş olduğu soruya da “yeteri kadar” yanıtı verilmişti.

“İSRAFIN DİBİNE VURMUŞLAR”

Sarayda israf ve şatafat düzeninin hakim bulunduğunu dile getiren Sertel, şunları söylemiş oldu:

*Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a 2019 senesinde Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi’nde toplam kaç kişinin vazife yaptığına, koruma ekibinde vazife icra eden polis sayısına, koruma ekibinde yer edinen toplam vasıta sayısına ilişkin detaylı sorular yöneltmiştik.

*O dönem bizlere ‘her hangi bir güvenlik zafiyeti oluşturmayacak şekilde yeteri kadar personel ve teçhizatla yerine getirilmektedir’ denilmişti.

YETERİ KADAR, GEREKTİRDİĞİ KADAR YANITLARINI ALIYORUZ

*2022 senesinde akaryakıt zamlarının arkasından benzer mahiyette bir sual önergesi verdim. Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlarındaki toplam vasıta sayısını, tahsisli makam aracı sayısını, bu araçların günlük ve aylık akaryakıt giderlerini sormuş oldum.

*Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay imzasıyla önergemize verilen yanıtta ‘Cumhurbaşkanlığı hizmetleri, mevzuat hükümleri doğrultusunda, tutum ilkelerine riayet edilerek, hizmetin gerektirdiği sayıda araçla yerine getirilmektedir’ denildi.

*Yönelttiğimiz soruların yanıtı yok. Vasıta sayılarını, akaryakıt harcamalarını, koruma sayısını, koruma araçlarını soruyoruz ‘yeteri kadar’, ‘gerektirdiği kadar’ yanıtlarını alıyoruz. Tam bir israf düzeni kurmuşlar, israfın altına vurmuşlar.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.