Cumhurbaşkanı Erdoğan tebrik etmişti: Orban Avrupa’yı ikiye böldü

Hafta sonu Macaristan’da meydana getirilen seçimden zaferle ayrılarak bir dönem daha başbakan olmaya hak kazanan Viktor Orban, Avrupa’yı karıştırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da kutlama etmiş olduğu Orban’a Avrupa’nın demokratik ülkeleri sırt çevirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tebrik etmişti: Orban Avrupa’yı ikiye böldü

Macaristan’ın sağcı lideri Viktor Orban ve partisi Fidesz hafta sonu meydana getirilen seçimden zaferle ayrıldı. Mahalli seçimlerde muhalefetin bir araya gelmiş olarak birçok şehrin yönetimini ele geçirdiği Macaristan’da muhalefetin aynı planı bu sefer işe yaramazken Avrupa ülkeleri de Orban için ikiye bölündü.

Avrupa Birliği içindeki birçok demokratik ülke hemen hemen resmi olarak Orban’ın zaferine karşı sessiz kalırken, sağcı ve tutucu kanattan ise kutlama mesajları yağdı.

ABD’nin eski başkanı Cumhuriyetçi isim Donald Trump’ın da bizzat telefonla görüşerek kutlama etmiş olduğu Orban’ı kutlama edenler içinde Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avusturya Özgürlük Partisi Başkanı Herbert Kickl, Estonya Tutucu Halk Partisi Başkanı Martin Helme ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev yer alırken Avrupa Birliği haricinde olan ülkelerden Mısır, Kırgızistan ve Türkiye’den de kutlama mesajları geldi. Orban’ın konuştu adlar içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan da yer aldı.

Fakat Avrupa medyası Avrupa’nın demokrat ülkelerinin Orban’a sırt çevirdiğini yazdı. EURACTIV, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ya da Fransız hükümetinin resmi olarak Orban’ı kutlama etmediğini aktarırken, Macron’un sağcı rakibi Marine Le Pen’in kutlama ettiğini yazdı. Öte taraftan Avusturya’da da iktidardaki tutucu parti ÖVP’nin hemen hemen bir izahat yapmadığına dikkat çekildi.

TÜRKİYE KARŞITI İSMİN PARTİSİ TEBRİK ETTİ

Almanya’da da aşırı sağcı AfD’nin başkan yardımcısı Norbert Kleinwaechter kutlama ederken Hollanda’da da tutucu PVV’den kutlama mesajı geldi. Türkiye kamuoyunun da yakından tanımış olduğu PVV’nin lideri Geert Wilders geçen yıl Kasım ayında, “Keşke bizim de Orban şeklinde bir liderimiz olsaydı” demişti.

İngiltere’de de Orban’a tek kutlama mesajı Başbakan Boris Johnson’ın sözcüsünden gelmişti. Londra’dan meydana getirilen açıklamada Birleşik Krallık’ın Macaristan ile sağlam ilişkiye devam etmek istediği açıklandı.

Finlandiya’da ise hemen hemen Orban’ı resmi olarak aşırı sağcı Fin Partisi de dahil olmak suretiyle hiçbir kurum ve kurum kutlama etmedi.

Avrupa’nın güneyinde de benzer bir durum ortaya çıktı… İspanya’da aşırı sağcı Vox Partisi Fidesz’in zaferini kutlarken, İtalya’da da sağcı FdI Partisi’nin lideri Giorgia Meloni de Brüksel’in Macar halkının sonucuna saygı göstermesi icap ettiğini söylemiş oldu. Meloni, “Sınırlarını ve ailesini korumak için senelerce müdafa politikası eleştirildi fakat kimse ona teşekkür etmedi” dedi. Meloni’nin popülist rakibi Matteo Salvini de toplumsal medya üstünden yapmış olduğu paylaşımda, “Bugün beraber kazandık, üstelik Soros’un milyarları olmadan” dedi.

YUNANİSTAN’DAN SES YOK

Öte taraftan Yunanistan’dan da Orban’a bir kutlama gelmedi… Yeni Demokrasi Partisi’nden yetkililer Atina hükümetinin Orban’ı kutlama etmediğini aktardı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Viktor Orban içinde oldukca ciddi anlaşmazlıklar bulunurken bunların temeli genel anlamda sığınmacı krizi mevzusunda.

Portekiz’den de resmi olarak Orban’a kutlama mesajı iletilmediği belirtilirken yalnız aşırı sağcı Chega Partisi’nin lideri Andrea Ventura, Twitter üstünden Orban’ı kutlama etmişti. Ventura, Orban ile Lizbon ya da Budapeşte’de görüşmeyi teklif etmişti.

Slovakya’da da Başbakan Eduard Heger’in Orban’ı bildiri yöntemiyle kutlama etmiş olduğu duyurulurken mesajın içeriğine dair bir izahat yapılmadı.

Slovenya’dan ve Hırvatistan’dan ise dördüncü dönemine başlamış olacak Orban’a kutlama mesajı geldi.

Romanya’dan da hükümet kanadından resmi bir izahat gelmezken, UDMR Partisi sonuçtan memnun bulunduğunu duyurdu.
AB'den seçim zaferi kazanan Orban'a yaptırım hamlesi İlginizi Çekebilir AB’den seçim zaferi kazanan Orban’a yaptırım hamlesi

Orban'dan Trump'a seçim kampanyasına destek çağrısı: O bir ikon İlginizi Çekebilir Orban’dan Trump’a seçim kampanyasına destek çağrısı: O bir ikon Macaristan'dan seçim öncesi enflasyonla mücadele: Gıda ve süt fiyatlarına zammı durdurdu İlginizi Çekebilir Macaristan’dan seçim öncesi enflasyonla savaşım: Besin ve süt fiyatlarına zammı durdurdu

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.